دانشنامه فرزند

استفاده از داروهای روان گردان در دوران بارداری
داروهای روان گردان در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: زنانی که از مواد مخدر استفاده می کنند به احتمال زیاد بیشتر از سایر زنان دچار سوء تغذیه اند و اساسا در موقعیت اجتماعی اقتصادی پایین تری قرار دارند و در معرض میزان بالاتری از بیماری های مقاربتی قابل انتقال هستند. تمام این عوامل جدای استفاده از مواد مخدر می تواند مشکلاتی برای بارداری و فرزند شما به وجود آورد.

ماری جوآنا

ماری جوآنا شایع ترین ماده روان گردان مخدر غیر قانونی است که در دوران بارداری استفاده شده است. اطلاعات موجود در مورد مصرف ماری جوآنا بحث برانگیز است ولی در زنانی که در دوران بارداری از ماری جوآنا استفاده می کنند خطر تولد زودرس نوزاد یا تولد نوزاد با وزن پایین، بیش از حد متوسط است.

کوکائین یا کوکائین کراک

مصرف این مواد در زنان باردار می تواند منجر به فشار خون حاد، سکته، حمله قلبی و حتی مرگ ناگهانی شود. از این گذشته، مصرف کوکائین خطر بروز مشکلاتی را در رشد جنین، زایمان زودرس، جدا شدن زودرس جفت و سکته را در جنین افزایش می دهد. زنانی که از اوایل بارداری کوکائین مصرف می کنند، کودکان خود را در معرض خطر بالاتر ابتلا به نقایص مادرزادی گوناگون قرار می دهند. همچنین نوزادان متولد شده از زنانی که در دوران بارداری کوکائین مصرف می کنند در معرض خطر بالاتر رفتاری و نورولوژیک، صرع و سندرم مرگ ناگهانی نوزادان قرار می گیرند.

مواد مخدر و افیون ها

این مواد شامل هروئین، متادون، کدئین، دمرول و مرفین می باشد. اعتیاد به مواد مخدر مادر و هم کودک را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. مصرف آن با مشکلات رشد جنین، زایمان زودرس، مرگ جنین و اندازه کوچک سر در ارتباط است. حتی شاید مهم تر از آن، اعتیاد به مواد مخدر، نوزاد را پس از تولد در معرض خطر ناهنجاری های شدیدی از جمله مرگ در نتیجه ترک مواد قرار دهد.

آمفتامین و سایر مواد قوی تر

از آنجایی که سابقه مصرف این مواد به اندازه مواد مخدر و کوکائین نبوده است اطلاعات کمتری در مورد عوارض جانبی آن ها در دوران بارداری داریم. اما به طور قطع می دانیم این مواد موجب کاهش اشتهای مصرف کننده می شود که در نتیجه به رشد ضعیف جنین منجر می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...