دانشنامه فرزند

دلایل انجام آزمایش آمنیوسنتز

دانشنامه فرزند: انجام آزمایش های خاص مربوط به همه زنان باردار نمی باشد و پزشک ممکن است، بنا بر بیماری ها و یا شرایطی، این آزمایش ها را به شما توصیه کند. آزمایش آمنیوسنتز یکی از این آزمایش های خاص می باشد، که در ادامه دلایل توصیه پزشک برای انجام آن را به شما توضیح می دهیم.

سن

به طور معمول این آزمایش، در زنان بالای 35 سال توصیه می شود. البته عوامل دیگری نیز بر این سن تاثیر می گذارد؛ مثل بارداری چند قلویی. به فرض اگر دوقلو باردارید و 33 سال سن دارید ممکن است پزشک تان این آزمایش را به شما پیشنهاد دهد.

ناهنجاری های کروموزومی

در صورتی که سونوگرافی غیر طبیعی داشته باشید، که مثلا نمایان رشد ضعیف جنین و یا مشکوک به ناهنجاری های ساختاری باشد و یا این که فرزند یا بارداری قبلی شما با ناهنجاری های کروموزومی همراه بوده است، در معرض خطر داشتن فرزندی با بیماری ژنتیکی خاصی باشید و یا حتی شما و همسر تان مایلید طبیعی بودن کروموزوم ها را مورد بررسی قرار دهید، می توانید از این آزمایش استفاده کنید.

درد زودرس زایمان

وجود یک عفونت در مایع آمنیوتیک، می تواند منجر به درد زودرس زایمان گردد. که از طریق آزمایش آمنیوسنتز می توان به آن پی برد. در صورت وجود عفونت برای به حداقل رساندن آسیب به شما و فرزند تان ممکن است پزشک مایل باشد نوزاد را فوراً به دنیا آورد.

سایر عفونت ها

اگر در معرض خطر عفونت هایی مانند توکسوپلاسما، CMV یا سیتومگالوویروس و یا پاروویروس هستید می توانید با این آزمایش به وجود هر یک از این مشکلات پی ببرید.

حساسیت ارهاش

در صورتی که جز بیمارانی هستید که حساسیت ارهاش دارید، مایع آمنیوتیک شما، از نظر فروپاشی گلبول های قرمز خون جنین مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش دلتا OD – 450 نامیده می شود.

تکامل ریه ها

گاهی اوقات، جهت به دنیا آوردن نوزاد؛ پزشک لازم است بداند ریه ها، تکامل به میزان کافی را پیدا کرده اند یا خیر. برخی آزمایش ها بر روی مایع آمنیوتیک می تواند گویای این موضوع باشد.

آلفا فتو پروتئین

در صورتی که آزمایش سرم مادری آلفا پروتئین شما بالا باشد، آزمایشی بر روی مایع آمنیوتیک شما انجام می گیرد. می توانید جهت اطلاعات بیشتر، مقالات مرتبط با آزمایش آلفا فتو پروتئین را در سایت فرزند مطالعه نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...