دانشنامه فرزند

محاسبه زمان تخمک گذاری: سونوگرافی
فولیکول

دانشنامه فرزند: داشتن چرخه های منظم قاعدگی نشانه آن است که بخش مهمی از بدن تان به درستی کار می کند. یک چرخه قاعدگی از روز اول خونریزی قاعدگی تا اولین روز از دوره بعد محاسبه می شود. متوسط چرخه قاعدگی 28 روز می باشد. برای محاسبه زمان دقیق تخمک گذاری خود می توانید از ماشین حساب تخمک گذاری دانشنامه فرزند استفاده نمایید.

مراحل تخمک گذاری و وقوع بارداری

در طول نیمه اول چرخه تخمک گذاری یک ساختار کوچک کیستیک به نام فولیکول در داخل یکی از تخمدان ها رشد می کند. بافت تخمدان در اطراف فولیکول هورمون استروژن تولید می کند. استروژن تولید شده به سمت دهانه رحم رفته و باعث تولید مخاط می شود. مخاط مسیر مناسب برای حرکت اسپرم به سمت رحم و لوله فالوپ را باز می کند. در اواسط چرخه، غده هیپوفیز هورمون LH منتشر می کند. افزایش LH باعث پارگی فولیکول بالغ شده و تشکیل توده ای به نام جسم زرد را می دهد. LH سبب ترشح استروژن و پروژسترون از جسم زرد می شود. جسم زرد بین 2 تا 5 سانتی متر قطر دارد. پروژسترون تولید شده پوشش داخلی رحم را آماده لانه گزینی می کند. در صورتی که بارداری به وقوع بپیوندد، جفت هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) تولید می کند. این هورمون اولین بار حدود 11 روز پس از لقاح در خون و بین 12 تا 14 روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری می باشد. به طور طبیعی مقدار hCG هر 48 ساعت دو برابر می شود. سطح این هورمون در هفته های 8 تا 11 بارداری به حداکثر مقدار خود رسیده و سپس در ادامه بارداری کاهش می یابد.

فولیکول

تعیین اندازه فولیکول از طریق سونوگرافی

شما می توانید از طریق سونوگرافی فولیکول را پیش از تخمک گذاری مشاهده کنید. یک فولیکول به طور معمول 18 تا 24 میلی متر رشد خواهد کرد که معمولا در روزهای 12 تا 15 چرخه قاعدگی به این اندازه می رسد. این اندازه یک فولیکول طبیعی قبل از پارگی و آزاد کردن تخمک است. از این طریق می توانید زمان تخمک گذاری خود را پیش بینی کنید. فولیکول ها تا زمان آزاد سازی تخمک حدود یک تا دو میلی متر روزانه رشد می کنند.

راهنمایی: اگر پس از مشاهده بلوغ فولیکول آمپول hCG تزریق نمایید معمولا بین 24 تا 36 ساعت پس از تزریق تخمک گذاری صورت می پذیرد.

همچنین ضخامت آندومتر نیز در سونوگرافی قابل اندازه گیری است. ضخامت آندومتر برای وقوع بارداری 9 میلی متر بوده و اگر ضخامت آندومتر کمتر از 6 میلی متر باشد بارداری رخ نمی دهد. حداقل ضخامت آندومتر در روز 12 چرخه قاعدگی 5.5 تا 8.5 میلی متر و حداکثر آن در روز 15 چرخه قاعدگی 10.5 تا 12.5 میلی متر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 86 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...