دانشنامه فرزند

فلوراید مورد نیاز کودکان
فلوراید

دانشنامه فرزند: فلوراید عنصری است که در تقویت و استحکام دندان ها فوق العاده موثر و ارزنده است. مقدار بسیار کمی از این عنصر در رژیم غذایی مادر در دوران بارداری و رژیم کودک در دوره ای که دندان دایمی در حال تشکیل شدن می باشد کافی است.

از چند دهه قبل مقدار کمی از این عنصر به آب شهر، به عنوان بهداشت عمومی اضافه شد. مقدار 0.7 تا 1.0 پی.پی.ام (یک قسمت در یک میلیون) کافی است. اگر در آب شهر فلوراید نباشد یا کم باشد آن را می توان از راه قطره یا قرص خوراکی دریافت کرد. این عنصر وارد خون شده و به وسیله دندان های دایمی که در استخوان های فکر در حال تشکیل و رشد هستند گرفته می شود. راه دیگر دریافت فلوراید راه موضعی است یعنی همراه خمیر دندان، دهان شویه و مالیدن محلول های آن روی مینای دندان تا مانع فعالیت اسید شود.

شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند نیازی به فلوراید ندارند، شیر خشک فلوراید ندارد ولی اگر آن را با آب شهر که حاوی فلوراید است درست می کنید شیرخوار مقدار مورد نیاز فلوراید خود را دریافت می کند. اگر مقدار فلوراید زیاد باشد لکه های سفید و قهوه ای روی دندان ها پیدا می شود. لذا خمیر دندان را از دسترس کودکان دور نگه دارید. بهتر است کودکان از خمیر دندان های مخصوص استفاده نمایند و تا سن شش سالگی از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نکنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دندان» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...