دانشنامه فرزند

دلیل و برهان آوردن برای کودکان
مادر و کودک

دانشنامه فرزند: گاهی در مورد کودکی که یک تا سه سال دارد مشاهده می کنید که به علت اخطارهای زیادی که به او شده دچار نگرانی و اضطراب می گردد. برای کودک چندان مناسب نیست راجع به عواقب بد و وخیم چیزهایی بشنود زیرا باعث تولید تصورات وحشت انگیز در او می گردد.

یک کودک دو ساله فقط با انجام و ایجاد حوادث و اتفاقات تجربه می آموزد و چیزهای جدید را یاد می گیرد. البته این بدان معنا نیست که هرگز به فرزندتان اعلام خطر نکنید و یا او را از خطرات ممکن آگاه نسازید، بلکه منظور آن است که نباید بیش از آنچه برای کودک قابل درک است و یا مافوق قوه فهم و شعورش می باشد او را راهنمایی کنید. مادر دلسوزی را تصور کنید که خود را موظف می داند برای انجام هر کاری توضیحات و دلایل منطقی برای کودک سه ساله اش ارائه نماید. هنگامی که وقت بیرون رفتن است هرگز به فکر مادر خطور نمی کند لباس های کودک را خیلی جدی به او بپوشاند و دست او را بگیرد و از در خارج شود. مادر به فرزند خود می گوید: «می خواهی حالا لباس شما را بپوشانم؟» پاسخ کودک اکثر مواقع ممکن است منفی باشد و این بار مادر می گوید: «ما به این جهت می خواهیم بیرون برویم که قدری هوای مفرح و تمیز تنفس کنیم. » کودک خواهد پرسید «چرا؟» ولی این چرا گفتن برای آن نیست که او در حقیقت دلیل بیرون رفتن را می خواهد بداند بلکه برای مجادله کردن است. مادر پاسخ می دهد و کودک سوال بعدی را می پرسد و این بحث ممکن است تا بی نهایت ادامه یابد.

این نوع مجادلات بی اساس و گفت و گوهای بی معنی سبب آن نمی شود که کودک همکاری و موافقت بیشتری با والدین خود پیدا کند و یا از این نظر که مادرش منطقی است برای او احترام بیشتری قایل گردد. در حالی که اگر مادر به خود اعتماد داشته باشد و کودک را با روشی دوستانه و عادی برای انجام کارهای روزمره اش هدایت و رهبری نماید، کودک نیز خوشحال تر و راضی تر بوده و اطمینان و امنیت بیشتری از جانب مادرش به دست خواهد آورد.

هنگامی که کودک شما کوچک است برای دور کردن و نجات او از موقعیت های خطرناک و ممنوع باید تلاش شما صرف انحراف و انعطاف فکر کودک به چیزهای جالب ولی بی ضرر باشد. هنگامی که کودک شما بزرگ تر شد و تجربه بیشتری کسب کرد او را به طور جدی به وسیله ادای کلماتی مانند «نه! نکن!» و امثال اینها و انحراف فکر او به چیز دیگری راهنمایی کنید. البته توجه داشته باشید که از کلمه «نه» همیشه استفاده نکنید در حدی که باعث شود اعتبار این کلمه از بین برود. اگر کودک تقاضای دلیل و توضیح داشت با زبان ساده ای برایش استدلال آورید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...