دانشنامه فرزند

چشم های نوزاد تازه متولد شده

دانشنامه فرزند: چشم های نوزاد تان ممکن است، در هنگام تولد، پف آلود به نظر برسد و یا اکثر مواقع بسته باشد. شاید شما ترجیح بدهید زودتر چشم هایش را باز کند تا بدانید که رنگ آن ها چگونه است. اما بهتر است بدانید، با ساخته شدن رنگدانه ملانین؛ رنگ چشم ها به مرور تغییر خواهد کرد. نکاتی که بهتر است در مورد چشم های نوزاد تازه متولد شده خود بدانید برای شما در این مقاله توضیح داده شده است.

بسته بودن چشم ها

ممکن است در ساعات اولیه تولد، چشم های نوزاد بسته باشد. بهتر است هرگز به زور چشم های نوزاد را از هم باز نکنید و بگذارید این کار به طور طبیعی صورت پذیرد. اما یک راه وجود دارد که می توان نوزاد را وادار کرد، که چشم هایش را باز کند و آن این است که او را به آرامی بالا نگه دارید و او را به طرف جلو و عقب تکان دهید.

پف آلودگی و لکه سرخ در چشم ها

ورم صورت، ناشی از فشار های وارده در هنگام عبور از کانال زایمان است و به همین دلیل چشم ها پف آلود شده و باعث می شود که نوزاد قادر نباشد که چشم هایش را مستقیما باز کند. فشار وارده می تواند، موجب پارگی عروق وریدی چشم ها شده و در سفیدی چشم نوزاد، لکه های قرمزی به شکل حلقه ای یا خطی ایجاد کند. این لکه ها کاملا طبیعی بوده و بعد از چند هفته از بین می روند و نیاز به درمان ندارند.

چشم چسبناک

این مشکل، ناشی از ترشح زرد رنگی از چشم ها می باشد. مشکل شایعی است و مسئله جدی نمی باشد، اما نیاز به درمان توسط پزشک دارد.

هشدار: در صورتی که مشکل چشم چسبناک، برای یک یا دو روز ادامه یابد، می تواند منجر به عفونت های دیگری از جمله عفونت گوش شود.

فاصله دید و لوچی چشم

شاید برای تان جالب باشد بدانید، نوزاد می تواند فاصله 20 تا 25 سانتی متری را به وضوح ببیند. اما در فاصله های بیشتر قدرت تمرکز هر دو چشم بر روی یک نقطه را ندارد. در ابتدای تولد، چشم ها ممکن است لوچ یا چپ به نظر برسد که همه این مشکلات با قوی تر شدن عضلات چشم، در حدود یک ماهگی، بر طرف می گردد.

دکتر را خبر کنید: اگر تا بعد از دو ماهگی چشم های فرزند تان هم چنان دچار لوچی بماند باید با پزشک او مشورت کنید.

معاینه و سلامت چشم

پزشک، در معاینه ابتدایی، واکنش نور قرمز را می سنجد؛ که وجود واکنش، نشان دهنده دید نور و سلامت چشم نوزاد است. هم چنین، پرده عنبیه را از نظر وجود شکاف و اختلاف رنگ مورد بررسی قرار می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 67 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...