دانشنامه فرزند

کیسه زرده
سونوگرافی

دانشنامه فرزند: کیسه زرده (yolk sac) اولین عنصری است که در ساک حاملگی دیده می شود. کیسه زرده معمولا در هفته پنجم بارداری قابل تشخیص است.

کیسه زرده اولین ساختار آناتومیک مشخص در ساک حاملگی است. کیسه زرده نقش حیاتی در توسعه جنینی با ارائه مواد مغذی ایفا می کند. بند ناف که در هفته هفتم بارداری شروع به رشد می کند جایگزین کیسه زرده می شود. کیسه زرده توسط یک سونوگرافی واژینال در سن بارداری 5.5 هفتگی و یا قطر ساک حاملگی 8 تا 10 میلی متری دیده می شود و توسط سونوگرافی شکمی در سن بارداری 7 هفته و قطر ساک بارداری 20 میلی متر قابل تشخیص است. در اوایل یک بارداری طبیعی قطر کیسه زرده معمولا 6 میلی متر است و شکل آن تقریبا کروی است. یک کیسه زرده بزرگ تر از 6 میلی متر می تواند نشانه غیر طبیعی بودن بارداری باشد. کیسه زرده به مرور کوچک می شود و تا اواخر سه ماهه اول بارداری به تدریج از بین می رود. کیسه زرده های متعدد می تواند اولین نشانه بارداری چند قلویی باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 72 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...