دانشنامه فرزند

محاسبه سن بارداری
تقویم بارداری

دانشنامه فرزند: سن بارداری را از اولین روز آخرین قاعدگی مادر محاسبه می کنند. سن بارداری با سن جنینی متفاوت است و معمولا دو هفته بیشتر است. محاسبه سن بارداری در طول دوران بارداری شما اهمیت فراوان دارد زیرا مشخص کننده تغییرات جنین و زمان آزمایش های دوران بارداری تان می باشد.

آخرین دوره قاعدگی

اگر قبل از بارداری چرخه های قاعدگی منظم داشته اید می توانید اولین روز آخرین قاعدگی را به عنوان آغاز بارداری خود در نظر بگیرید.

سونوگرافی

در هفته پنجم یا ششم پس از آخرین دوره قاعدگی می توان سن دقیق بارداری را از طریق سونوگرافی مشخص نمود. دقت این روش در اوایل دوران بارداری بیشتر است و هر چه از سن حاملگی بگذرد دقت محاسبه از طریق این روش کمتر می شود. بهترین زمان محاسبه سن بارداری به وسیله سونوگرافی هفته 8 الی 18 بارداری می باشد.

در سونوگرافی بر اساس اندازه گیری ساک بارداری و طول بین سر تا نشیمنگاه جنین (CRL) سن بارداری را محاسبه می کنند. یک روش آسان این است که در صورتی که حداقل شش هفته از بارداری تان می گذرد می توانید اندازه CRL را به 6 هفته اضافه کنید تا سن بارداری تان مشخص گردد مثلا اگر در سونوگرافی بعد از شش هفته اندازه سر تا پایین باسن جنین 21 میلی متر باشد سن بارداری (6 هفته به اضافه 21 روز) 9 هفته می شود.

معاینه بالینی

اندازه رحم یا ارتفاع رحم را می توان با معاینه لگن و لمس شکم ارزیابی کرد و بر اساس آن سن بارداری را مشخص نمود. البته این روش می تواند به دلایل مختلف از جمله بارداری های متعدد، فیبروئید رحم و یا پر بودن مثانه دقت کافی را نداشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 53 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...