دانشنامه فرزند

قد و وزن نوزاد تازه متولد شده

دانشنامه فرزند: همان گونه که ظاهر و چهره هر نوزادی، نسبت به نوزادان دیگر متفاوت است، کیفیت رشد و نمو هر نوزاد نیز با دیگری فرق خواهد داشت. هر یک از زنان، دوران بارداری خود را متفاوت تجربه می کنند و به همین دلیل در نهایت نوزادانی با قد و وزن متفاوت، به دنیا می آورند. در این مقاله سعی شده تا اطلاعاتی در مورد قد و وزن نوزاد تازه متولد شده به شما بدهیم.

وزن نوزاد

وزن نوزادان در ایران به طور متوسط حدود 3400 گرم می باشد، اما می تواند بین 2500 گرم تا 4500 گرم نیز متغیر باشد. وزن نوزاد پسر، به طور معمول کمی بیشتر از نوزاد دختر است. وزن نوزاد به عوامل متعددی، از جمله وزن شما، وزن همسر تان، اضافه وزنی که در هنگام بارداری داشته اید و سلامت عمومی شما بستگی دارد.

کاهش وزن در هفته اول

وزن نوزاد ممکن است در هفته اول پس از تولد کاهش یابد و به علت تغذیه کودک، مدتی زمان می برد تا وزن به حالت طبیعی باز گردد. هنگامی که نوزاد به تغذیه جدیدش عادت کرد، وزن او به مدت 2 روز بدون تغییر می ماند و سپس شروع به اضافه کردن وزن می کند. به طوری که در روز هفتم تا دهم پس از تولد وزنش دوباره به اندازه همان وزن در زمان تولد می رسد.

قد نوزاد

طول قد نوزاد، به طور میانگین، در حدود 50 سانتی متر می باشد. البته می تواند از 45 سانتی متر تا 55 سانتی متر متغیر باشد. حد متوسط اندازه دور سر نوزاد، در حدود 35 سانتی متر است؛ که در اکثر نوزادان بین 32/6 و 37/2 سانتی متر متفاوت است.

نکته: طبیعی بودن وزن، قد و پوست بدن نوزاد، نشانه رشد و نمو طبیعی او در داخل رحم است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 221 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...