دانشنامه فرزند

توصیه هایی جهت رفع یبوست

دانشنامه فرزند: یکی از شایع ترین مشکلات دوران بارداری، یبوست می باشد. یبوست به تنهایی می تواند موجب درد و ناراحتی شود و اگر ادامه پیدا کند و درمان نگردد منجر به بواسیر می شود. در زیر توصیه هایی برای جلوگیری و بهبود این بیماری آمده که امید است مفید واقع گردد.

غذا های فیبر دار

در رژیم خود از مواد غذایی که دارای فیبر و هضم نشدنی هستند به مقدار زیاد استفاده کنید، مانند میوه، سبزی، نان سبوس دار، غلات، عدس، لوبیا، پودر سبوس و غیره. خوردن ذرت بو داده می تواند موثر باشد، اما از نوع کم چرب و بدون کره و روغن. در هنگام انتخاب غذا، میزان فیبر روی بر چسب بسته ها را کنترل کنید و آن را که از میزان فیبر بالاتری برخوردار است انتخاب نمایید.

نوشیدنی ها

پر آب نگه داشتن بدن، می تواند به حرکت غذا ها و مواد زاید به سوی جهاز هاضمه کمک کند. نوشیدن آب، شیر، آبمیوه به خصوص آب آلو می تواند موثر باشد. برخی دیگر از آبمیوه ها مانند آب سیب مشکل را تشدید می کنند. نوشیدن 2 تا 3 لیوان آب در صبح ناشتا، کمک موثری در جهت رفع این مشکل است.

ورزش

ورزش می تواند ماهیچه های شما را انعطاف پذیر نماید. انجام برخی ورزش های بی خطر، حتی اگر فقط پیاده روی باشد؛ می تواند بسیار مفید واقع شود. پس تا جایی که می توانید به طور منظم ورزش نمایید.

ملین ها

مصرف ملین ها، در دوران بارداری، بی خطر است و می توانید 2 تا 3 بار در روز از آن ها مصرف کنید. ملینی مثل کولیس یا دوکوسات سدیم، یک مسهل نیست و فقط باعث نرم شدن مدفوع می شود. از خوردن مسهل بپرهیزید. چه باردار باشید و چه نباشید از مصرف دارو هایی مانند روغن کرچک، مسهل های نمکی و شیاف پرهیز نمایید.

نکته: اگر قرص آهن مصرف می کنید، آن را همراه با غذا و آب فراوان میل نمایید.

اجابت مزاج

در هر زمان که احساس نیاز کردید، اجابت مزاج انجام گیرد و هیچ گاه برای دفع مدفوع، به خود فشار نیاورید. زور زدن در هنگام دفع مدفوع، زمینه ساز بواسیر خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «علایم و مشکلات» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 28 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...