دانشنامه فرزند

درمان سندرم پلی کیستیک تخمدان
درمان سندرم پلی کیستیک تخمدان

دانشنامه فرزند: اگر قاعدگی های نامنظم مثل تاخیر در قاعدگی یا قطع آن و موهای زاید روی بدن یا صورت یا آکنه دارید با پزشک خود مشورت کنید. متاسفانه درمان قطعی برای سندرم پلی کیستیک تخمدان وجود ندارد اما می توان با کنترل علایم، آن را تا حدی بهبود بخشید. این موضوع باعث می شود که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت کاهش یابد.

درمان طبیعی سندرم پلی کیستیک تخمدان

بسیاری از زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان اضافه وزن دارند که می تواند مشکلاتی برای سلامتی آن ها ایجاد کند. شما می توانید با تغذیه سالم و ورزش، وزن خود را کنترل کنید. مصرف مواد غذایی فراوری شده و مواد غذایی قندی را محدود کنید. در برنامه غذایی خود بیشتر از غلات، میوه ها و سبزیجات و گوشت بدون چربی استفاده نمایید. حتی با کاهش 10 درصد از وزن بدن ممکن است دوباره به چرخه های منظم قاعدگی باز گردید.

درمان دارویی سندرم پلی کیستیک تخمدان

  • در صورتی که تصمیم به بارداری ندارید می توانید برای تنظیم قاعدگی خود از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده نمایید. البته با قطع قرص ها چرخه قاعدگی ممکن است دوباره غیر طبیعی شود.

  • می توانید از قرص پروژسترون برای کنترل چرخه های قاعدگی و کاهش خطر ابتلا به سندرم آندومتر استفاده نمایید. البته قرص پروژسترون به تنهایی در رفع آکنه و کاهش رشد موهای زاید کمکی نمی کند و سطح آندروژن را بهبود نمی بخشد.

  • اگر قصد دارید باردار شوید داروی سیترات کلومیفن به منظور ایجاد تخمک گذاری تجویز می گردد. این دارو در بیمارانی که استروژن بدن شان کم بوده یا نارسایی تخمدان دارند مناسب نیست. لذا قبل از درمان از این روش باید مطمئن شوید از لحاظ تیروئید، غده فوق کلیه، نارسایی تخمدان و هیپوفیز مشکلی نداشته باشید و میزان ترشح پرولاکتین نیز طبیعی باشد.

  • متفورمین دارویی است که به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع 2 به کار می رود. متفورمین باعث کاهش قند خون می شود و تولید هورمون تستوسترون را کاهش می دهد، رشد موهای زاید را کند می کند و پس از چند ماه ممکن است به بازگشت تخمک گذاری کمک کند. همچنین از دیگر اثرات مثبت متفورمین کاهش وزن و بهبود سطح کلسترول می باشد. مصرف متفورمین باعث نمی شود یک فرد غیر دیابتی دچار دیابت گردد.

  • اگر با وجود کلومیفن و متفورمین باردار نشدید ممکن است پزشک مصرف گنادوتروپین از طریق تزریق را توصیه نماید.

  • اسپیرونولاکتون که داروی ضد آندروژن است باعث کاهش اثرات هورمون های مردانه در رشد موهای زاید می گردد. مصرف این دارو اغلب با قرص های جلوگیری از بارداری ترکیب می شود. اگر شما در حال تلاش برای بارداری هستید از مصرف این دارو خودداری کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...