دانشنامه فرزند

بارداری کاذب
بارداری کاذب

دانشنامه فرزند: بارداری معمولا زمانی هیجان انگیز برای همه پدر و مادرهاست. گاهی ممکن است یک زن احساس کند که باردار است و همه علایم بارداری را داشته باشد اما در واقع جنینی در کار نباشد.

بارداری کاذب چیست؟

بارداری کاذب (پسودوسیز) باور این موضوع است که شما باردارید، در حالی که در واقعیت این چنین نیست. گاهی ممکن است علایمی مشابه بارداری از جمله تهوع، افزایش وزن و کمر درد داشته باشید ولی بارداری نباشید. هنگامی که یک زن تمایل شدیدی به بارداری داشته باشد، که این موضوع می تواند از ناباروری، سقط مکرر جنین، تاخیر در قاعدگی باشد، بدن او برخی علایم بارداری را بروز می دهد، سپس مغز چنین علایمی را با بارداری اشتباه می گیرد و هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کند.

علایم بارداری کاذب

بارداری کاذب علایمی مشابه نشانه های بارداری دارد از جمله:

  • عدم وقوع قاعدگی
  • تورم شکم
  • بزرگ و حساس شدن سینه ها و حتی گاهی تولید شیر
  • احساس حرکت جنین
  • تهوع و استفراغ
  • افزایش وزن

آزمایشات بارداری کاذب

پزشک جهت تشخیص، ابتدا علایم را ارزیابی می کند و یک آزمایش لگن و سونوگرافی شکمی تجویز می نماید. در موارد بارداری کاذب هیچ جنینی در سونوگرافی مشاهده نمی شود. آزمایش ادرار به جز در برخی موارد که سرطان ها هورمون مشابه بارداری تولید می کنند، منفی است. پزشک ممکن است جهت بررسی سایر بیماری ها مانند بارداری خارج از رحم، بارداری مولار، چاقی بیمارگونه و سرطان، آزمایش های دیگری تجویز نماید.

درمان بارداری کاذب

برای زنی که مدتی را با هیجان باردار بودن خود سپری کرده اطلاع از عدم بارداری می تواند ضربه عاطفی سنگینی باشد. این موضوع می تواند استرس، اضطراب و افسردگی را با خود به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی حمایت افراد خانواده و یاری گرفتن از یک مشاور می تواند بسیار موثر باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...