دانشنامه فرزند

تغذیه در سه ماهه اول بارداری

دانشنامه فرزند: در اوایل این دوران، ممکن است حتی از بارداری خود بی خبر باشید. اما چه در جریان باشید و چه نباشید، جنین به رشد خود ادامه می دهد و اعضای مختلف بدنش در این زمان تشکیل می شوند. تغذیه صحیح به ویژه از لحاظ کیفی، اهمیت بالایی دارد. ایده آل آن است، که پیش از بارداری، رژیم غذایی مناسبی برای خود داشته باشید؛ تا ناراحتی های به وجود آمده در دوران بارداری، شما را دچار سو تغذیه نکند.

جنین

بدن شما باید انرژی و مواد مغذی و منابع لازم را برای ساخته شدن جنین از یک سلول واحد فراهم کند. بعضی از این مواد می تواند از ذخایر موجود در بدن شما تامین شود. اما بیشتر این مواد، از آن چه در گردش خون شما وجود دارد، وارد بدن جنین می شود. محتویات خون شما به آن چیز های که هر روز می خورید بستگی دارد. جنین به بافت بدن شما، هجوم می آورد و در آن جا پناه می گیرد. و از طریق بند ناف، با محیط بیرونش در تماس است. بند ناف، به جفت متصل می گردد. وظیفه جفت، تبادل مواد غذایی و مواد زاید بین شما و جنین می باشد.

هشدار: تغییر ناگهانی رژیم غذایی، در این دوران به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تغذیه مادر

متاسفانه در سه ماهه اول بارداری، عوارضی مانند تهوع، استفراغ و کم اشتهایی، اثرات منفی بر تغذیه شما می گذارند. ولی شما می توانید با کمی دقت در انتخاب مواد غذایی به ویژه از لحاظ کیفی، این مشکلات را رفع نمایید. از غذا های سبک، کم حجم و زود هضم و در دفعات متعدد استفاده نمایید. رژیم های کم چرب می تواند مفید باشد. آشامیدن مایعات زیاد را فراموش نکنید. بعد از غذا حتی برای مدت خیلی کوتاه، استراحت کنید. غذا هایی مانند نان برشته، پنیر، کباب، تخم مرغ، آب پز، سیب زمینی و مربا می توانند غذا های مفیدی باشند. استفاده از میوه های خشک مانند انجیر خشک، آلوی خیسانده، قیصی و برگه، سبزی ها مانند کاهو، خیار و نخود سبز پخته و هم چنین اضافه کردن روغن زیتون یا هر نوع روغن مایع دیگر به سالاد می تواند شما را در سه ماهه اول بارداری از یبوست دور نگه دارد.

راهنمایی: در صورتی که دچار حالت تهوع حاد شده اید، خوردن تکه های کوچک یخ یا گذاشتن کیسه یخ روی معده، برای مدت چند دقیقه، می تواند موثر باشد.

بهتر است بدانید در دو ماهگی سرعت رشد جنین افزایش می یابد و تغذیه شما برای سوخت رسانی به این رشد اهمیت بسیاری خواهد داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 252 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...