دانشنامه فرزند

کنترل خشم کودکان
خشم کودکان

دانشنامه فرزند: کودکان برای بیان احساسات خود حق دارند از بدن شان استفاده کنند اما حق ندارند به کسی صدمه بزنند. حتی اگر کتک زدن توسط کودک به شما آسیبی نرساند، اما شما باید این رفتار فرزندتان را اصلاح کنید و به او کمک کنید بتواند خشم خود را کنترل کند.

اکثر کودکان بین یک تا سه سالگی گاهی گرفتار حملات عصبی و خشم شدیدی می شوند. در این سنین هنگامی که با کودک مخالفت بشود باعث عصبانیتش می گردد. وقتی خشک و غضب در او به جوش آید برای فرو نشاندن خشم خود فریاد می کشد، دست هایش را مشت می کند، لگدپرانی می کند و گاهی سرش را نیز بر زمین می کوبد. اگر این حملات گاهی اتفاق بیفتد موضوع مهم و قابل توجهی نیست، ولی اگر حملات به صورت منظم و روزی چند مرتبه رخ دهد بهتر است به فکر راه حل باشید. برای حل این مشکل راه های زیر را به کار گیرید:

  • ابتدا باید دلایل و ریشه خشم و عصبانیت را بررسی کنید تا بتوانید آن را برطرف نمایید.

  • راه های تخلیه خشم و عصبانیت را به فرزندتان بیاموزید. این راه ها بسته به نوع شخصیت و جنسیت کودک فرق می کند، مثلا می توانید به فرزندتان بیاموزید به چند بالش مشت بزند و یا با تهیه یک کیسه بوکس و مشت زدن به آن خود را تخلیه کند و یا موضوعی که او را به خشم آورده نقاشی کند و بعد آن را پاره کند.

  • روش های کسب آرامش و تنفس عمیق را به او بیاموزید و هنگامی که عصبانی است از او بخواهید نفس های عمیق بکشد.

  • هنگامی که کودک عصبانی است و خشم خود را با صدمه زدن به دیگران تخلیه می کند شاید زمان کوتاهی تنها بودن بتواند آرامش را به او برگرداند.

  • فرزند خود را تشویق کنید تا خشم خود را از طریق صحبت کردن ابراز کند. به او یاد دهید که چگونه احساسات خود را بروز دهد.

  • اگر کودک شروع به زدن شما کرد با یک لحن آرام ولی قاطع نارضایتی خود را به وضوح نشان دهید. سعی کنید فریاد نزنید و رفتار خود را کنترل کنید. رفتار شما الگوی فرزندتان است.

  • هرگز برای تنبیه کودک او را کتک نزنید.

  • به وضعیت استراحت و تغذیه فرزندتان دقت کنید. گاهی کودک بیش از حد خسته یا گرسنه است و یا در اثر بیماری رفتارهای نامناسب از خود بروز می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...