دانشنامه فرزند

مواد مورد نیاز در رژیم غذایی

دانشنامه فرزند: شما در زمان بارداری تنها مجاز به اضافه کردن 300 کالری، به میزان کالری مصرفی روزانه خود، پیش از بارداری، هستید. هیچ غذایی به تنهایی قادر به تامین کلیه نیاز های ضروری غذایی شما نمی باشد. پس باید در انتخاب های خود دقت بیشتری کرده، تا با یک رژیم غذایی صحیح بتوانید، نیاز های مهم غذایی خود را تامین کنید و هم چنین، از اضافه وزن بیش از حد خودداری کنید. در زیر به معرفی پنج گروه اصلی پرداخته ایم تا بتوانیم در تنظیم یک رژیم غذایی صحیح شما را یاری کنیم.

کربوهیدرات ها منابع اولیه انرژی می باشند و دو سوم انرژی مورد نیاز بدن شما را نیز تامین می کنند. در هرم غذایی بزرگ ترین و بیشترین سهم را دارا می باشند. پس بیشترین سهم را در رژیم غذایی شما نیز خواهند داشت. در نتیجه دانستن منابع دارای کربوهیدرات ها و مقدار مورد نیاز بدن به این مواد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

برخی چربی ها برای بدن شما کاملا ضروری می باشند و برخی دیگر، می توانند مضر باشند. شناخت صحیح از چربی، منابع آن ها و مصرف مقدار مورد نیاز می تواند یاری رسان شما برای تغذیه ای سالم باشد.

فراورده های لبنی، منبع بسیار خوبی برای کلسیم و پروتئین می باشند؛ که هر دو ی این مواد در طول دوران بارداری مورد نیاز هستند. اما انتخاب سالم ترین گزینه در گروه لبنیات، نیاز به داشتن اطلاعات جامعی از این گروه و نیاز شما به کلسیم دارد.

پروتئین، یکی از مواد مغذی حیاتی برای دوران بارداری است. برای این که سالم ترین منابع پروتئینی را در رژیم غذایی خود استفاده کنید، باید شناخت کافی از پروتئین، منابع و میزان مقدار مصرفی در دوران بارداری داشته باشید.

ویتامین ها

زیادی مصرف و یا کمبود مصرف ویتامین ها هر دو می توانند مضر باشند. ممکن است تنها از طریق مواد غذایی نتوانید ویتامین کافی مورد نیاز بدن تان را تامین کنید، که در این صورت باید با مشورت پزشک به وسیله دارو های مکمل، این ویتامین ها را تامین نمود. برخی از ویتامین ها به صورت محلول در چربی هستند که موجب فعالیت آنزیم هایی می شوند که در تمام فرایند های بدن نقش دارند. بهتر است بدانید بدن ما نمی تواند ویتامین های محلول در آب را ذخیره کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...