دانشنامه فرزند: کربوهیدرات ها منابع اولیه انرژی می باشند و دو سوم انرژی مورد نیاز بدن شما را نیز تامین می کنند. در هرم غذایی بزرگ ترین و بیشترین سهم را دارا می باشند. پس بیشترین سهم را در رژیم غذایی شما نیز خواهند داشت. در نتیجه دانستن منابع دارای کربوهیدرات ها و مقدار مورد نیاز بدن به این مواد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مواد مورد نیاز در رژیم غذایی رجوع نمایید.

کربوهیدرات های ساده

این کربوهیدرات ها کالری زیادی دارند و سریع به انرژی تبدیل می شوند. مصرف قند، باعث بالا رفتن قند خون شما می شود و بدن تان برای متعادل ساختن میزان قند، انسولین تولید کرده و وارد جریان خون می کند. این فرایند، برای حفظ میزان انرژی اهمیت فراوانی دارد. کاهش میزان قند خون، باعث احساس گرسنگی، خستگی و افسردگی و یا از دست دادن تمرکز می گردد. با افزایش قند خون بدن، مقدار اضافه آن را در کوتاه مدت به صورت گلیکوژن و در بلند مدت به صورت چربی ذخیره می کند. دیابت وقتی رخ می دهد که بدن برای تنظیم قند خون نمی تواند انسولین کافی تولید کند. به این ترتیب قند خون بالا می رود و گلوکز کافی به دیگر اندام های بدن نمی رسد.

کربوهیدرات های پیچیده

نشاسته ها و فیبرها، در این دسته قرار می گیرند. بدن برای هضم نشاسته باید سخت کار کند. نشاسته ناخالص مانند نان، ماکارونی و برنج قهوه ای، این فعالیت را نیز بیشتر می کند. این موضوع می تواند باعث پایین آمدن متابولیسم بدن، ایجاد انرژی با دوام و تثبیت قند خون گردد.

دلایل اهمیت کربوهیدرات ها در دوران بارداری

کربوهیدرات های مرکب یا پیچیده از آن جایی که منابع انرژی دراز مدت می باشند، اهمیت بالایی دارند، بنابراین می توانند انرژی لازم برای رشد جنین را فراهم آورند. کالری اضافی که در سه ماهه سوم مصرف می کنید، باید بیشتر از این گروه تامین شود تا انرژی شما را برای زایمان و دوران شیردهی افزایش دهد.

مقدار مورد نیاز در دوران بارداری

روزانه باید 6 تا 11 سهم، کربوهیدرات پیچیده مصرف نمایید؛ که معادل 550 گرم است، که نسبت به پیش از بارداری 165 گرم بیشتر شده است. در صورت مصرف بیشتر، این مواد می توانند باعث چاقی شما گردد.

راهنمایی: یک سهم نان، معادل یک قطعه 10 در 10 سانتی متری از نان تافتون، سنگک و تافتون ماشینی و معادل با 4 قطعه 10 در 10سانتی متری از نان لواش باشد.

منابع کربوهیدرات ها

نان، برنج، حبوبات، میوه و سبزیجات، غلات و مواد نشاسته ای منابع سرشار این گروه می باشند. در بین کربوهیدرات ها مصرف نان های سبوس دار و پرهیز از مصرف شکر تصفیه شده، توصیه شده است.

نکته: هر گرم کربوهیدرات تقریبا 4 کالری انرژی تولید می کند. یک وعده یا یک سهم می تواند، شامل 25 تا 30 گرم نان یا یک کف دست بربری، نصف فنجان برنج پخته یا ماکارونی و چند عدد بیسکویت ترد باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان