همه چیز درباره چربی ها

دانشنامه فرزند: برخی چربی ها برای بدن شما کاملا ضروری می باشند و برخی دیگر، می توانند مضر باشند. شناخت صحیح از چربی، منابع آن ها و مصرف مقدار مورد نیاز می تواند یاری رسان شما برای تغذیه ای سالم باشد.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مواد مورد نیاز در رژیم غذایی رجوع نمایید.

چربی های اشباع شده

این گروه، سطح کلسترول خون را افزایش می دهد و باعث ایجاد حملات قلبی و سکته مغزی می گردد. غذا های این گروه خوشمزه، ولی دارای ارزش غذایی پایینی می باشند. حتی انواع کم چرب محصولات غذایی این گروه، اغلب دارای کالری بالایی می باشند. پس بهتر است در میزان مصرف این نوع غذا ها، دقت بالایی داشته باشید.

هشدار: یک نوع چربی غیر عادی وجود دارد به نام چربی ترانس، که با تبدیل روغن های گیاهی به شکل جامد در دمای اتاق به دست می آید. این چربی ها، اغلب در مارگارین ها، شیرینی هایی مانند کلوچه، بیسکویت ها و چیپس ها یافت می شوند. چربی ترانس، از جفت عبور می کند و به سوی بافت های جنین می رود. باید در طول بارداری، تا حد امکان، از مصرف این چربی ها خودداری کنید. تنها روغن هایی برای مصرف مناسب می باشند که چربی ترانس کمتر از 10 درصد دارند.

چربی های اشباع نشده

این چربی ها، منبع گیاهی دارند و در دمای معمولی به صورت مایع می باشند. از این گروه می توان به اسید های چرب امگا 3 اشاره کرد، که مصرف آن در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. بدن انسان، امگا 3 را از غذا به دست می آورد و قادر به ساخت آن نیست. این چربی، سطح کلسترول خون را پایین می آورد و ضربان قلب را تنظیم کرده و باعث کاهش فشار خون می گردد.

دلایل نیاز به چربی در دوران بارداری

نوع چربی هایی که جنین دریافت می کند، ارتباط مستقیم با چربی های موجود در رژیم غذایی شما دارد. چربی هایی که می خورید، در بدن تجزیه شده و با جریان خون حمل می شود. ویتامین هایی وجود دارند که قابل حل در چربی ها می باشند مانند ویتامین A، D، E، K که برای رشد و نمو ضروری هستند. اسید های چرب اساسی، برای رشد مغز، سیستم عصبی، سیستم ایمنی، قلب و عروق و پوست ضروری هستند و از این رو، برای رشد مناسب جنین، لازم می باشند. اگر به میزان کافی چربی مصرف کنید؛ مانع از کم وزنی نوزاد می شوید و احتمال تولد زودرس و خطر های احتمالی آن مانند فلج مغزی، نابینایی، نا شنوایی و غیره را کاهش می دهید.

میزان مصرف مورد نیاز چربی

نیاز روزانه شما در دوران بارداری به چربی 30 گرم است، که نسبت به دوران پیش از بارداری 10 گرم افزایش یافته است.

راهنمایی: میزان چربی اشباع موجود در رژیم غذایی را با جایگزین کردن چربی های غیر اشباع، محدود نمایید.

منابع چربی

  • منابع چربی های اشباع شده عبارت اند از: فراورده های حیوانی مانند کره، شیرابه و چربی گوشت، تخم مرغ، شیر و ماست پر چرب و پنیر. سس های چرب غلیظ مانند سس مایونز، روغن نارگیل و روغن نخل.

  • منابع چربی های اشباع نشده عبارت اند از: روغن زیتون، آفتاب گردان، سویا، بادام زمینی و کنجد، ذرت، فندق، پسته، دانه های خوراکی، ماهی های چرب مانند کلیکا، گور ماهی و ماهی آزاد، نوشیدنی های سویا، روغن کانولا، روغن هسته انگور و ...

  • منابع امگا 3 عبارت اند از: به مقدار زیاد در گوشت ماهی و آبزیان، روغن بادام، روغن هسته انگور، روغن زیتون، روغن کانولا، کنجد، آجیل ها، سویا و جوانه گندم.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان