دانشنامه فرزند

همه چیز درباره کلسیم

دانشنامه فرزند: فراورده های لبنی، منبع بسیار خوبی برای کلسیم و پروتئین می باشند؛ که هر دو ی این مواد در طول دوران بارداری مورد نیاز هستند. اما انتخاب سالم ترین گزینه در گروه لبنیات، نیاز به داشتن اطلاعات جامعی از این گروه و نیاز شما به کلسیم دارد.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مواد مورد نیاز در رژیم غذایی رجوع نمایید.

نیاز به کلسیم در دوران بارداری

مواد معدنی برای تمام فعالیت های بدن ضروری می باشند. کلسیم یکی از این مواد می باشد که در سلامت استخوان ها و دندان ها نقش موثری را ایفا می کند. 99 درصد کلسیم بدن در استخوان ها و دندان ها و یک درصد باقی مانده در پلاسمای خون و بافت های نرم یافت می شود. هم چنین کلسیم برای تشکیل دندان و استخوان های سالم جنین ضروری است. در دوره بارداری جذب کلسیم افزایش می یابد اما به طور معمول نیازی به کلسیم اضافی نیست. تراکم کلسیم در جنین رو به رشد، بیش از مادرش می باشد. این بدان معنی است که جنین توسط شما، ذخیره خوبی از کلسیم دریافت می کند.

میزان مصرف در دوران بارداری

نیاز به کلسیم در زنان 16 تا 34 ساله 689 میلی گرم در روز است. که می تواند معادل 2 تا 3 وعده در روز مصرف فراورده های لبنی باشد. البته گاهی به 4 وعده در روز با توجه به نیاز مادر نیز می رسد. مقدار توصیه شده معادل مصرف 600 میلی گرم شیر می باشد. هر سهم معادل یک لیوان شیر یا ماست می باشد.

منابع کلسیم

تقریبا نیمی از کلسیم مورد نیاز ما از شیر و پنیر و یک چهارم دیگر آن، از نان و دیگر غلات تامین می شود. منابع دیگر عبارت اند از: ماست، پنیر، سویا، نوشیدنی های کلسیم دار سویا، کنسرو ماهی مانند ساردین و ماهی آزاد، سبزیجات برگ داری که برگ آن ها سبز و تیره باشد، خشکبار، فندق، بادام، پسته و دانه های خوراکی به طور خاص کنجد.

نکاتی در رابطه با مصرف کلسیم

  • فراورده های لبنی، یک منبع سرشار از چربی های اشباع می باشند. در رابطه با چربی ها می توانید مقاله همه چیز درباره چربی ها را مطالعه کنید. پس تا حد امکان از لبنیات کم چرب، استفاده کنید. فراورده های کم چرب یا بدون چربی نیز به اندازه انواع پر چرب آن حاوی کلسیم و پروتئین می باشند.

  • مصرف پنیر های نرم و تازه ممکن است، موجب مسمومیت غذایی گردند. سعی کنید همیشه از پنیر های سفت استفاده کنید

  • اگر نسبت به قند شیر یا لاکتوز حساسیت دارید می توانید از نوع بدون قند شیر و لاکتوز آن استفاده کنید و یا سبزیجات پر برگ سبز تیره مانند اسفناج و یا ماهی به خصوص ساردین و سالمون را جایگزین نمایید

  • مصرف ویتامین D، برای اطمینان از جذب کلسیم ضروری است. هم چنین مصرف الکل و کافئین مانع جذب کلسیم می شوند

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...