دانشنامه فرزند: پروتئین، یکی از مواد مغذی حیاتی برای دوران بارداری است. برای این که سالم ترین منابع پروتئینی را در رژیم غذایی خود استفاده کنید، باید شناخت کافی از پروتئین، منابع و میزان مقدار مصرفی در دوران بارداری داشته باشید.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مواد مورد نیاز در رژیم غذایی رجوع نمایید.

پروتئین چیست؟

هر پروتئین، از واحد های ساختمانی به نام اسید آمینه ساخته شده است. برخی از اسید آمینه ها بایستی در رژیم غذایی ما وجود داشته باشند، تا بتوانیم پروتئین های جدید بسازیم. اسید آمینه ها، بر دو نوع ضروری و غیر ضروری می باشند. اسید آمینه های ضروری را باید مستقیما از طریق غذا به دست بیاوریم. پروتئین اضافی در بدن به صورت انرژی مصرف می شود و یا به صورت چربی ذخیره می گردد.

دلایل نیاز به پروتئین در دوران بارداری

ساخت یا ترمیم ماهیچه ها، بافت ها، مو و اندام ها و نیز سیستم ایمنی و هورمونی مناسب نیازمند پروتئین می باشند. در دوران بارداری، پروتئین نه تنها برای رشد جنین که برای رشد بافت های پروتئینی دیگر نیز مانند سلول های خونی اضافی، جفت و خاصه رحم لازم است. اسید آمینه ها، برای ساخت و ترمیم سلول ها و کارکرد های دیگر ضروری می باشند. در دوران بارداری، مقدار کمی از پروتئین برای تولید انرژی و قسمت عمده آن برای استفاده کودک ذخیره می شود.

نکته: کودک در رحم شما قادر به ساخت پروتئین نمی باشد و اگر شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید، فرزند تان دچار کمبود می شود.

مقدار مورد نیاز در دوران بارداری

2 تا 3 وعده در روز که معادل 75 گرم است، پروتئین مصرف کنید. البته با توجه به شرایط خاص، ممکن است به این میزان اضافه کنید. یک وعده مرغ، بوقلمون، گوشت کم چربی یا ماهی تقریبا معادل 56.5 تا 84.5 گرم می باشد. یک عدد تخم مرغ، برابر با 28.35 گرم گوشت است.

راهنمایی: یک سهم گوشت، معادل 30 گرم گوشت پخته است، که می توان آن را با 30 گرم پنیر یا یک عدد تخم مرغ یا نصف فنجان حبوبات پخته جایگزین کرد.

منابع پروتئین

گوشت، مرغ، ماهی، سویا، تخم مرغ، آجیل ها، دانه ها و حبوبات، لبنیات از لحاظ پروتئین غنی می باشند

نکته: از این گروه بهتر است، در رژیم غذایی خود از، جایگزین های متنوع و مختلف استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان