دانشنامه فرزند

کودکان مهارت های مختلف را در چه سنی می آموزند؟
مراحل رشد

دانشنامه فرزند: همچنان که کودک رشد می کند پیشرفت او توقف ناپذیر است و با سرعتی که ویژه خود اوست انجام می گیرد، ولی شما می توانید آن را تشویق و تحریک نمایید. آنچه شما نمی توانید تغییر دهید ترتیب مراحل رشد اوست.

راه رفتن

متوسط سن اولین قدم را برداشتن 12 تا 13 ماهگی می باشد. اما تعداد زیادی از کودکان نوپا تا 18 ماهگی نیز قادر به راه رفتن نمی باشند و حتی گاهی این موضوع تا دو سالگی به طول می انجامد. بسیاری از کودکان در 14 تا 15 ماهگی می توانند از مبلمان بالا بروند و در 18 تا 20 ماهگی می توانند یک توپ را شوت کنند اما نمی توانند بپرند.

صحبت کردن

معمولا اولین کلمات کودک هر زمانی بین 9 تا 18 ماهگی بیان می شود. در 18 ماهگی باید حدود 10 الی 20 کلمه را بلد باشد و این تعداد تا زمان تولد دوم به 50 کلمه برسد. همچنین در دو سالگی باید بتواند دو کلمه را کنار هم قرار دهد.

مهارت های اجتماعی

یک کودک 12 ماهه شاید نتواند در کنار دیگر کودکان به بازی بپردازد اما این مشکل در 18 ماهگی رفع می گردد و احتمالا کودک در بازی کردن در کنار دیگر کودکان پیشرفت می کند، البته هنوز خیلی زود است که انتظار داشته باشید اسباب بازی های خود را با دیگر کودکان به اشتراک بگذارد. کودک در حدود 20 ماهگی می تواند دستورالعمل های دو مرحله ای را درک کند و بین 18 تا 20 ماهگی می تواند خودش با کمک شما لباس هایش را در بیاورد. یک کودک دو ساله درک می کند که دختر یا پسر است. ممکن است در سن 18 تا 20 ماهگی نشانه هایی از آمادگی رفتن به دستشویی را پیدا کند اما شروع آموزش آسان این موضوع بین 2 تا 2.5 سالگی می باشد.

دندان درآوردن

تقریبا همه کودکان نوپا در اولین روز تولد خود اولین دندان را در آورده اند. در 16 تا 20 ماهگی 4 دندان در بالا و پایین با دندان نیش و مولر در حال ظهور می باشند. مجموعه دوم از مولر تا حدود دو سالگی در می آیند. کودک تمام 20 دندان خود را در 2.5 تا 3 سالگی دارد.

بازی کردن

یک کودک نوپای 12 ماهه همه چیز را می گیرد و دوست دارد با اسباب بازی هایی که قطعه قطعه هستند و از هم جدا می شوند بازی کند. در 16 ماهگی قادر به گذاشتن چند مکعب بر روی هم است و در سن 20 تا 22 ماهگی می تواند برج بلندتری بسازد. در 17 ماهگی بیشترین بهره گیری را از بازی های وانمودی مانند خاله بازی، پزشک بازی و غیره دارد.

تغذیه

در 12 ماهگی کودک توانایی خوردن غذاهای انگشتی را به طور کامل پیدا کرده است و در 15 ماهگی قادر است از یک قاشق یا چنگال استفاده کند (البته با به جا گذاشتن یک اثر جذاب و دیدنی). مواد غذایی به تدریج به برنامه اش اضافه می شود و تا 17 الی 18 ماهگی قادر است مانند سایر افراد خانواده غذا بخورد. در 12 ماهگی می تواند از فنجان بنوشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...