میوه و سبزیجات در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: کمتر کسی وجود دارد که از فواید میوه ها و سبزیجات بی خبر باشد. این مواد، برای زنان باردار نیز بسیار مفید هستند. همه میوه ها و سبزیجات ارزش اضافه شدن به برنامه رژیم غذایی شما را دارند. بعضی از آن ها، می توانند کمک بیشتری به شما بکنند.

اهمیت میوه و سبزی در دوران بارداری

این گروه از مواد غذایی دارای مقدار کمی چربی و حاوی مقادیر بالایی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر ها هستند. فیبر موجود در این مواد، برای کاهش یبوست در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. سبزیجات، منبع غنی ای از ویتامین های A, C و فولات مانند آهن است. میوه ها نیز سرشار از ویتامین های A, C و هم چنین پتاسیم هستند.

میزان مصرف در دوران بارداری

روزانه بین 2 تا 4 سهم، میوه و نیز 2 تا 4 سهم، سبزی استفاده کنید. این مقدار را در برنامه غذایی خود باید طوری تقسیم کنید که روزانه حداقل از یک نوع میوه و یا سبزی که حاوی مقادیر مناسب ویتامین C و همین طور مقدار متناسب از سبزیجات زرد و یا برگ دار سبز تیره که حاوی ویتامین A هستند، استفاده کنید. یک سهم میوه، می تواند معادل یک عدد پرتقال متوسط یا یک عدد سیب درختی متوسط باشد. هم چنین معادل نصف موز بزرگ، نصف گریپ فروت، دو عدد نارنگی متوسط، یک عدد لیمو شیرین و یا یک چهارم طالبی کوچک است. یک سهم سبزی نیز معادل نصف یک فنجان سبزی خام و یا نصف فنجان سبزی پخته است.

منابع

  • میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین C عبارت اند از: مرکبات، فلفل دلمه ای قرمز، گوجه فرنگی، توت فرنگی، فلفل شیرین، کیوی، طالبی، کلم بروکلی، سیب زمینی و ...

  • میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین A عبارت اند از: اسفناج، کدو، برگ کلم، کاهو، کلم پیچ، هویج و ...

هشدار: در صورتی که از کنسرو استفاده می کنید، باید کنسرو هایی را انتخاب کنید که قطعات میوه داخل آب یا آبمیوه قرار داده شده باشند و نه شربت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 23 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان