دانشنامه فرزند

پاسخ به سوالات کودکانه: خدا چیست؟
دعای کودک

دانشنامه فرزند: ماهیت دین و ایمان، مفهومی است که اکثر کودکان تا سنین هفت یا هشت سالگی از درک آن عاجزند و معمولا از این سنین به بعد است که شروع به فهمیدن مفاهیم دشواری همچون عدالت، نیکوکاری، برابری و مساوات می کنند اما تقریبا همه کودکان مجذوب موجود مافوق بشری می شوند که همه چیز را می داند و می بیند. پرسش های آن ها اغلب در رابطه با وسعت قدرت مطلق خداوند و حضور همه جایی اوست.

پاسخ برای سنین 2 تا 4 سال

خدا دوست داشتن است. وقتی من می گویم «دوستت دارم» این محبت از خداست. خدا موجب می شود که ما، انسان ها و حیوانات را دوست داشته باشیم و به ما کمک می کند تا تمام چیزهای زیبایی را که در دنیا هست از ستاره های آسمان گرفته تا شکوفه های کوچک در چمنزار را ببینیم.

پاسخ برای سنین 4 تا 6 سال

هر بار که ما تصمیم می گیریم کار خوبی انجام دهیم یا هر بار که احساس دوست داشتن می کنید منشا آن خداست. تو نمی توانی خدا را ببینی اما می توانی احساس عشق را در بسیاری از آدم ها در هر کجا ببینی و این عشق نشانه ای از خداست. چون عشق همه جا هست بنابراین خدا هم همه جا هست. انسان ها اعتقاد دارند که خداوند جهان را آفریده است و داستان های مختلفی درباره اینکه خداوند چگونه گیاهان، حیوانات و انسان ها را درست کرده است وجود دارد.

پاسخ برای سنین 6 تا 8 سال

خداوند زن یا مرد نیست و سفید یا سیاه هم نیست، زیرا خدا شخص نیست. خدا مثل ما خانه ندارد زیرا خدا همه جا و در همه چیز هست. خداوند موجودی نادیدنی و بسیار مهربان و قدرتمند است. انسان ها درباره خداوند از هزاران سال پیش فکر می کردند. بعضی از انسان ها عقیده داشتند که خدایان زیادی وجود دارند اما پیروان دین اسلام اعتقاد دارند که همه انسان ها فقط یک خدا دارند. این که می گویند خدا در آسمان است منظور همان آسمان بالای سر ما نیست، منظور از «بهشت» احساس سعادت و خوشی خاصی است که انسان های مومن پس از مردن و رفتن نزد خداوند به آن خواهند رسید.

پاسخ برای سنین 8 تا 11 سال

هزاران سال پیش انسان هایی که در مکان های مختلف زندگی می کردند باورهای متفاوتی از خدا داشتند. بعضی از آن ها به خدایان متعددی اعتقاد داشتند و به روش های گوناگونی آن ها را عبادت می کردند. پیروان ادیان الهی (اسلام، مسیحیت و یهود) به خدای یگانه معتقدند و او را پرستش می کنند، هر چند شیوه عبادت آن ها با یکدیگر متفاوت است اکثر مردم معتقدند که در جهان یک نیروی اهریمنی و شرور نیز وجود دارد که به آن نام های گوناگونی داده اند مانند شیطان. انسان هایی که به خدا اعتقاد دارند «مومن» و آن هایی که به خدا اعتقاد ندارند «کافر» یا «ملحد» نامیده می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...