دانشنامه فرزند

همدلی در کودکان

دانشنامه فرزند: همدلی یعنی فکر کردن در مورد دیگران و اینکه اگر دیگری احساس خاصی دارد آن احساس به ما نیز دست بدهد. کودکان سالم از همان اوایل زندگی همدلی نشان می دهند.

از بدو تولد تا یک سالگی

در طی سال اول متوجه خواهید شد که فرزند شما به نحوی عام به آنچه در اطراف او رخ می دهد واکنش نشان می دهد. مثلا اگر ببیند کسی خیلی غمگین است ممکن است حالت صورت او را تقلید کند یا اگر کسی حالت احساسی خیلی شدیدی نشان دهد او هم همان احساس را بروز خواهد داد مثلا ممکن است به صرف شنیدن صدای گریه نوزادی دیگر گریه کند.

یک تا سه سالگی

در حدود 12 تا 18 ماهگی که فرزند شما درک نسبتا واضحی از خود دارد ممکن است نسبت به ناراحتی شخص دیگری با نشان دادن ناراحتی خود پاسخ دهد. ممکن است سعی کند به آن شخص دیگر با دادن چیزی که فکر می کند بیش از هر چیز دیگری خود را آرام می کند کمک کند. بسیار اتفاق می افتد که اگر کودک 18 ماهه شما شاهد صدمه دیدن کودک دیگری باشد شما را برای کمک ببرد.

اندکی بعد بین سنین دو و سه سالگی، فرزند شما با احساسات یک فرد دیگر همدلی خواهد کرد و به شیوه ای پاسخ می دهد که بیشتر ناشی از درک موقعیت آن فرد دیگر است تا ارتباط دادن آن با خود. در طی سال های پیش دبستانی همچنان که کودک به تدریج عواطف دیگران را بهتر می فهمد پاسخ های همدلانه او هم کم کم ظریف تر می شوند.

چهار تا پنج سالگی

حدود چهار یا پنج سالگی واکنش همدلانه کودک شما کاملا پیچیده می شود. از آن جهت که ممکن است پاسخگوی عواطف متناقضی در یک زمان باشد مثلا اگر پسر کوچک شما شاهد زمین خوردن و صدمه دیدن دوستش باشد نه تنها با صدمه دیدن بلکه با احساس شرم یا دلخوری که دوست او احتمالا دچار آن می شود نیز همدلی می کند و ممکن است به جای اینکه به کمک او بشتابد خود را عقب بکشد زیرا می داند دوستش ترجیح می دهد به او کمک نشود. یک درک کلی از احساسات سایر مردم نیز که صرفا مربوط به وضعیت موجود نیست شکل می گیرد مثلا شاید متوجه شوید اندوه و همدردی کودک شما نسبت به مشکلات بلند مدت دوستش بیشتر از آن مشکلاتی است که فقط مدت کوتاهی طول می کشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...