دانشنامه فرزند

رابطه وزن و باروری
وزن

دانشنامه فرزند: وزن خیلی کم یا خیلی زیاد می تواند باروری شما را تحت تاثیر قرار دهد. بدن شما در تعادل بین انرژی دریافتی به شکل غذا و میزان انرژی مصرفی توسط فعالیت ورزشی و نگه داری روز به روز دستگاه ها و بافت های بدن موجودیت پیدا می کند.

تاثیر اضافه وزن بر باروری

اگر میزان خوراک شما بیش از حد مصرف انرژی تان باشد به تدریج مبتلا به اضافه وزن خواهید شد. سلامت سوخت و ساز رابطه نزدیکی با سلامت تولید مثل و توانایی حفظ بارداری در شما دارد. باروری زنان به شدت نسبت به تعادل انرژی و سوخت و ساز در بدن آنان حساس می باشد. هنگامی که انرژی مازاد به صورت چربی اضافی تجمع پیدا کند تعادل باروری به هم می خورد. زنانی که دچار اضافه وزن یا مبتلا به چاقی مفرط باشند دوره های ماهیانه غیر منظم، کاهش قدرت باروری و دیگر مشکلات تولید مثل را تجربه خواهند کرد. اگر دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط هستید با کاهش 10 درصد از وزن بدن تان معمولا چرخه های قاعدگی تنظیم شده و شانس باروری شما بهبود پیدا می کند.

تاثیر کمبود وزن بر باروری

زنانی که انرژی کمی دریافت می کنند با کاهش قدرت باروری مواجه می شوند. حمل یک جنین تا زایمان نیاز به انرژی بسیار زیادی دارد. سیستم تولید مثل تا زمانی که به توانایی شما تا حدی اطمینان حاصل نکند روی یک بارداری سرمایه گذاری نخواهد کرد. وقتی میزان ذخیره چربی در بدن یک زن کم باشد (کمتر از 25 درصد کل شاخص توده بدنی) دوره های عادت ماهیانه در او نامنظم شده و در نتیجه بارداری را با مشکل مواجه می سازد. اگر میزان شاخص توده بدنی کمتر از 17 درصد باشد دوره های عادت ماهیانه به کلی قطع می شود، به این وضعیت آمنوره (قطع کامل قاعدگی) می گویند. اگر دوره های ماهیانه در شما نامنظم است با افزایش اندک وزن تان هم ممکن است به تدریج مقدار بافت چربی در بدن شما افزایش پیدا کرده و هم دوره ماهیانه شکل منظم پیدا کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...