نحوه دوشیدن شیر با دست

شیردهی

دانشنامه فرزند: آغوز تولید شده در روزهای اول برای تمام شیرخواران به ویژه نوزادان نارس یا بیمار حیاتی است. در صورت شروع نشدن شیردهی در چند ساعت اول بعد از تولد (در صورت امکان در شش ساعت اول) بهتر است شیر خود را بدوشید.

دست ها و ناخن ها را کاملا با آب و صابون بشویید. یک پارچه یا دستمال کاغذی دم دست خود داشته باشید تا در صورت ریختم یا پاشیدن اتفاقی شیر روی دستان تان آن را تمیز کنید. قبل از شروع دوشیدن نوشیدنی گرم بخورید. اگر از شیرخوار دور هستید بهتر است عکس فرزندتان یا یکی از لباس های او را کنار خود داشته باشید. تا حد امکان آرامش داشته باشید و روی صندلی خیلی راحت بنشینید. دمای محیط بهتر است نسبتا گرم باشد.

انگشتان یک دست خود را زیر پستان قرار دهید. انگشت کوچک را روی قفسه سینه و انگشتان دیگر را به طور مساوی زیر پستان به سمت نوک پستان پخش کنید و بدین گونه پستان را نگه دارید. انگشت شست را در بالای پستان و انگشت اشاره را زیر آن طوری قرار دهید که روبروی هم قرار گیرند. انگشتان دست را تا حدی که راحت باشند پشت پستان به سمت دیواره قفسه سینه قرار دهید.

نحوه دوشیدن شیر با دست

شست و انگشتان را به آرامی زیر پستان به سمت هاله اطراف آن و نوک پستان حرکت دهید و ماهیت بافت های زیرین را لمس کنید. هر قدر که شست و انگشتان به هاله اطراف آن و نوک پستان نزدیک تر می شوند بافت های زیرین به صورت های مختلفی احساس خواهند شد. بافت های حاوی شیر در این قسمت قرار گرفته اند و معمولا نزدیک حوالی هاله پستان، گاهی اوقات داخل منطقه تیره رنگ آن و گاهی به سمت خارج قرار دارند.

بافت پستان موجود در بین انگشت شست و نشانه را در اولین جای لمس اختلاف بافتی فشار دهید و رها کنید. از چروک خوردن پستان در طول فشار بر آن جلوگیری کنید. عمل فشار دادن و رها کردن باید به طور منظم تکرار شود. سرعت و میزان فشار دادن و ریتم آن در مادران مختلف متفاوت است. بنابراین تمرین این عمل برای شما مهم است و باید موجب خارج شدن شیر ذخیره شده شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان