دانشنامه فرزند

زردی به دلیل ناسازگاری خون مادر و نوزاد

دانشنامه فرزند: گروه خونی را می توان، به دو سیستم اصلی تقسیم کرد یکی ABO و دیگری RH. سیستم ABO به چهار گروه اصلی A, B, AB و O و سیستم RH به دو گروه RH مثبت و RH منفی تقسیم می گردند. گروه خون شما متشکل از یکی از چهار گروه ABO و هم چنین یکی از 2 گروه RH است.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله انواع زردی رجوع نمایید.

ناسازگاری خون مادر و جنین

در ابتدای بارداری، گروه خونی شما تشخیص داده می شود. اگر RH خون شما منفی باشد و RH خون جنین مثبت تشخیص داده شود، بدن شما ماده ای علیه خون جنین می سازد. این ماده، در خون شما می تواند باعث تخریب گلبول های قرمز خون جنین گردد. اگر میزان این ماده تشکیل شده در خون شما کم باشد، نوزاد بعد از تولد ممکن است، مختصری زردی داشته باشد؛ اما مقدار زیاد این ماده می تواند موجب بروز زردی یا ورم شدید و کم خونی در نوزاد تازه متولد شده گردد و هم چنین ممکن است نوزاد، مرده به دنیا بیاید.

پیشگیری و درمان

اگر شما دارای ارهاش منفی هستید، برای پیشگیری از مشکلات ذکر شده، در هفته 28 بارداری و در طول 72 ساعت بعد از زایمان، به شما آنتی دی ایمونوگلوبین اختصاصی تزریق می گردد تا چنین ماده ای که سبب تخریب گلبول های خون نوزاد می شود، در بدن تان به وجود نیاید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «راهنمای سلامتی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 28 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...