دانشنامه فرزند

مصرف قطره آهن برای کودکان
مصرف قطره آهن برای کودکان

دانشنامه فرزند: آهن یکی از اجزای تشکیل دهنده پروتئینی است که نقش مهمی در انتقال اکسیژن به بافت ها دارد. اگر آهن به مقدار کافی دریافت نشود کم خونی رخ می دهد. نوزاد هنگام تولد با ذخایر کافی آهن متولد می شود.

آهن موجود در شیر مادر

آهن شیر مادر به خوبی جذب بدن نوزاد می شود و تا پایان 6 ماهگی نیاز به آهن شیرخوار را تامین می کند اما بعد از پایان شش ماهگی ذخیره آهن بدن تمام می شود و غذای کمکی و شیر مادر نیاز کودک به آهن را تامین نمی کنند. بنابراین کودک نیاز به دریافت قطره آهن و همچنین مصرف غذاهای غنی از آهن دارد.

آهن موجود در مواد غذایی

بعضی از غذاها دارای مقداری آهن هستند ولی فقط مقدار کمی از آهن موجود در آن ها جذب می شود و بقیه از طریق مدفوع دفع می گردد. آهن موجود در غذاهای حیوانی بهتر از غذاهای گیاهی جذب می شود. 15 تا 35 درصد آهن موجود در غذاهای حیوانی مانند گوشت گوساله، گوسفند، مرغ و ماهی و حدود 5 درصد آهن موجود در شیر، تخم مرغ و حبوبات جذب می شوند.

آهن مورد نیاز کودک

برای تامین نیاز کودک به آهن توصیه می شود روزانه یک تا دو میلی گرم آهن به ازای هر کیلو وزن بدن داده شود. این میزان حدودا با دادن 10 تا 15 قطره آهن یا 1.5 cc شربت آهن تامین می شود.

راهنمایی: چنانچه نوزاد کم وزن متولد شده است یعنی وزن او هنگام تولد کمتر از 2500 گرم بوده است باید زمانی که وزن او به دو برابر هنگام تولد می رسد دادن قطره آهن شروع شود و تا دو سالگی ادامه یابد.

خوراندن قطره آهن به کودک

قطره آهن را در قاشق چایخوری چکانده و عقب دهان کودک بریزید. قطره آهن ممکن است باعث سیاه شدن رنگ مدفوع و تیره شدن روی زبان شود و جایی برای نگرانی نیست. بعد از قطره آهن کمی آب به کودک بدهید و دندان های او را تمیز کنید تا رنگ دندان ها تیره نشود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 3.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...