دانشنامه فرزند

انواع زردی

دانشنامه فرزند: زردی مشکلی است که در یک سوم نوزادان رخ می دهد. این مشکل در اولین هفته تولد نوزاد، پیش می آید و به تدریج در طول دو هفته کاهش می یابد. در این حالت، پوست نوزاد رنگی مایل به زرد و نارنجی پیدا می کند. زردی علل متفاوتی دارد که در ادامه برای تان شرح می دهیم.

در حدود 60 درصد از نوزادان با وزن طبیعی و حدود 80 درصد نوزادان نارس، در اولین هفته بعد از تولد، یعنی در حدود 2 تا 5 روزگی زردی می گیرند. در بعضی تنها سفیدی چشم زرد می شود و در بعضی دیگر نه تنها چشم بلکه پوست بدنشان نیز زرد می گردد. ممکن است این اولین موضوعی باشد که بعد از تولد، برای نوزاد شما پیش می آید و می تواند شما را به علت نداشتن تجربه در این باره شدیداً نگران سازد. اما بهتر است نگران نباشید و با خواندن این مقاله سطح اطلاعات خود را درباره این موضوع بالا ببرید.

گروه خونی را می توان، به دو سیستم اصلی تقسیم کرد یکی ABO و دیگری RH. سیستم ABO به چهار گروه اصلی A, B, AB و O و سیستم RH به دو گروه RH مثبت و RH منفی تقسیم می گردند. گروه خون شما متشکل از یکی از چهار گروه ABO و هم چنین یکی از 2 گروه RH است.

در مواردی دیده شده است، در نوزادانی که به موقع متولد شده اند و سالم می باشند؛ معمولا در روز هفتم تولد به بعد، زردی ظاهر می گردد. مقاله زیر را به طور کامل مطالعه نمایید، تا علل این موضوع برای شما روشن گردد.

علل دیگر زردی

به غیر از دلایل گفته شده، علل دیگری در بروز زردی وجود دارد؛ هر چند که شیوع کمتری نیز دارند. برخی از علل عبارت اند از هپاتیت، آترزی مجاری صفراوی که در آن مجاری صفراوی به درستی تشکیل نشده اند، عفونت های خونی نوزاد، بیماری های ارثی از جمله کمبود آنزیم هایی مانند آنزیم گلوکز 6 فسفاتاز و ناهنجاری هایی که نوزاد در هنگام تولد به آن مبتلا می گردد.

نکته: خرافاتی در گذشته وجود داشت، که اگر مادر در اواخر دوران بارداری خود شیرینی و خرما زیاد بخورد، نوزاد دچار زردی می گردد. اگر این موضوع را شنیدید اهمیتی ندهید و بدانید خرافه ای بیش نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «راهنمای سلامتی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 15 کاربر 3.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...