دانشنامه فرزند

علل اضافه نشدن وزن کودک در 6 ماه اول تولد
شیردهی

دانشنامه فرزند: وزن کودک را در زمان های مشخص بررسی کنید و در نمودار رشد وارد نمایید. در صورتی که فرزند شما وزن اضافه نمی کند بهتر است به دنبال علت آن باشید.

باورهای نادرست در مورد تغذیه مادر شیرده

بعضی از اقوام و دوستان ممکن است به علت باورهای غلط خود شما را از خوردن بعضی از غذاها منع کنند. به طور مثال به مادر توصیه می کنند فلان غذا سرد و فلان غذا گرم است و نباید بخورد. مادر شیرده باید تغذیه مناسبی داشته باشد تا شیر کافی در پستان او ترشح گردد و کودک بخورد و وزن او اضافه گردد.

فواصل طولانی بین شیر دادن

شیر دادن مکرر از پستان موجب افزایش شیر مادر می گردد. اگر فواصل بین شیر دادن زیاد باشد چون شیر کمتر ترشح می شود کودک کمتر شیر می خورد و وزن او اضافه نخواهد شد.

دادن مایعات شیرین به خصوص آب قند

مایعات شیرین در هفته های اول تولد و به ویژه اگر نوزاد زردی داشته باشد نباید داده شود. دادن آب گلوکز یا آب قند سبب می شود کودک سیر شود و کمتر به پستان مادر مک بزند و شیر کمتر ترشح گردد و در نتیجه وزن او اضافه نشود.

وضعیت نادرست شیردهی

در بعضی از مواقع به خصوص در هفته های اول تولد اگر پستان مادر برای تغذیه کودک آماده نشده باشد، کودک به نوک پستان مادر مک می زند. مک زدن به نوک پستان موجب می شود که اولا نوک پستان زخم شود و دوم این که با مک زدن مقداری هوا همراه شیر وارد معده کودک می شود و کودک دچار نفخ معده و روده می گردد و سوم این که شیر کافی به داخل دهان کودک ریخته نمی شود و کودک دچار گرسنگی می شود و بالاخره چون کودک به پستان مادر خوب مکن می زند واکنش سرازیر شدن شیر انجام نمی گیرد.

دردهای قولنجی شکمی

کودک در این سنین ممکن است به دنبال شیر خوردن به خصوص عصرها و شب ها دچار دردهای شدید شکمی گردد. چنین کودکانی کمتر شیر می خورند و در نتیجه کمتر از حد طبیعی رشد می کنند و وزن آن ها اضافه نمی گردد. اگر کودک به علت دردهای شکمی پستان مادر را کامل تخلیه نمی کند به مادران توصیه می شود پس از شیر دادن به کودک مادر باید پستان های خود را بدوشد و با قاشق به کودک بدهد تا کودک سیر شود و وزن او اضافه گردد.

کافی نبودن شیر مادر

در بعضی موارد شیر مادر کافی نیست به طوری که کودک پس از یکی دو دقیقه مک زدن به پستان های مادر آن ها را رها می کند و گریه می کند یا کودک زمانی که به پستان های مادر است آرام ولی موقعی که او را از پستان جدا می کنند و روی تختش قرار می دهند گریه می کند. این رفتارهای کودک نشانه کمبود شیر مادر است و چون شیر کافی در اختیار کودک نیست کم می خورد و وزن اضافه نمی کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...