دانشنامه فرزند

تکامل و کسب مهارت های غذایی کودک
تکامل و کسب مهارت های غذایی کودک

دانشنامه فرزند: توجه داشته باشید که شیر مادر تا پایان سال اول تولد هنوز غذای اصلی کودک می باشد. در شش ماه دوم تولد باید به کودک غذای کمکی دهید تا قسمتی از نیازهای غذایی اش از نظر پروتئین و انرژی تامین گردد و کودک نیز با رنگ، بو و طعم غذاها آشنا گردد.

کودکان از سن 6 یا 7 ماهگی به بعد وارد مرحله تکامل و کسب مهارت های غذایی می شوند، یعنی زمانی که کودک می تواند به تنهایی بنشیند، می تواند غذای جامد را از قاشق بخورد. از طرف دیگر کودک در سن 6 ماهگی عمل جویدن را به صورت حرکات عمودی فک شروع می نماید و در نتیجه کودک می تواند با لب های خود به غذاهای غلیظ تر از شیر مادر که دارای تکه های کوچک است فشار آورد. در 7 ماهگی حرکات جویدن که شبیه حرکات جویدن چرخشی بزرگسالان است شروع می شود و این مهارت در خلال ماه های بعد کامل تر می شود.

در سن 8 ماهگی کودک می تواند سر خود را به جلو آورد و با استفاده از هر دو لب غذا را از قاشق به دهان ببرد. در سن 9 ماهگی کودک برای به دست گرفتن قاشق کوشش می کند. در 10 تا 12 ماهگی چون می تواند اشیا را بین انگشتان نگه دارد بنابراین می خواهد انگشتان خود را درون ظرف غذا کند و تکه های غذا را با دستان خود بردارد و به دهان خود ببرد. در سن 12 ماهگی کودک دسته قاشق را به دست می گیرد اما آن را وارونه می کند و قادر نیست آن را بچرخاند و ترجیح می دهد با انگشتان خود تکه هایی از غذا را بردارد و به دهان خود ببرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...