دانشنامه فرزند

سیسمونی برای دوقلوها
سیسمونی برای دوقلوها

دانشنامه فرزند: ممکن است فکر خرید دو عدد از هر چیز شما را به وحشت بیندازد ولی نگران نباشید. درست است که فرزندان دوقلو داشتن پر هزینه تر از داشتن یک فرزند است اما ضرورتی ندارد همه چیز را نو یا دو تا تهیه کنید.

لباس و پوشاک

حدود ده لباس سرهمی استرچ یا پیراهن نخی و به همین تعداد تی شرت برای اغلب نوزادان دوقلو کفایت می کند. احتمالا چند قنداق و یک پتو برای هر کودک لازم دارید. اگر هوا سرد است هر کودک یک پلوور و یک کلاه و یک کاپشن سرهمی نیاز دارد.

پوشک

دو کودک دو برابر یک کودک پوشک لازم دارند. پوشک یا کهنه هر نوزاد را در هفته باید حدود 100 بار عوض کرد. اگر از پوشک استفاده کنید هزینه دو برابر می شود ولی راحت تر است و در اندازه کودک نارس تا نوپا موجود است.

تخت نوزاد

نوزادان دوقلو در ماه های اول و شاید حتی تا مدتی بعد هم بتوانند در یک تخت بخوابند. بعضی از دوقلوها وقتی کنار هم باشند بهتر به خواب می روند. ممکن است کودکان بین سه تا شش ماهگی کم کم مزاحم خواب یکدیگر شوند. هر تختی که می خرید یا قرض می گیرید باید از معیارهای ایمنی برخوردار باشد. نرده های تخت نباید بیش از 6 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند زیرا اگر سر کودک از لای نرده ها رد شود ممکن است دچار خفگی گردد.

آغوشی نوزاد

بعضی از آغوشی ها را مخصوص نوزادهای دوقلو طراحی کرده اند. عملی ترین شان مدلی است که می توان با باز کردن زیپ آن، آغوشی ها را از هم جدا کرد تا به صورت تکی یا دوقلو مورد استفاده قرار گیرند.

سایر تجهیزات

میز تعویض خوب است ولی ضروری نیست. یک حوله تمیز، ملحفه فلانل یا صفحه تعویض بر کف اتاق، روی کاناپه یا تخت همان کار را می کند. وقتی یکی از دوقلوها را شیر می دهید می توانید با تاب نوزاد، دیگری را به طرز خوشایندی سرگرم کنید، اگر دو تاب داشته باشید خودتان هم فرصتی برای غذا خوردن پیدا می کنید. اما هرگز کودکان را بدون مراقب در تاب رها نکنید.

صندلی نوزاد وسیله مفیدی است. هنگامی که دوقلوها در صندلی نوزاد دراز کشیده اند می توانید با شیشه به آن ها شیر بدهید. می توانید یک کودک را بغل کنید و شیر خود یا شیشه شیر را به او بدهید و کودک دیگر را در صندلی نوزاد به آرامی تاب دهید.

یک پارک کودک معمولا برای محدود کردن دو کودک پر جنب و جوش خیلی کوچک است ولی گذاشتن نوزادان در پارک کودک آن ها را از گزند احتمالی خواهران و برادران بزرگ تر محفوظ نگاه می دارد. روروئک، جامپر، بانسر و لوازمی از این قبیل غیر ضروری هستند به ویژه روروئک که باعث حوادث فراوان و مراجعه مکرر به اورژانس می شود.

کالسکه مناسب برای دوقلوها

یک کالسکه دوقلوی خوب بخرید. دوقلوها طولانی تر و به دفعات بیشتری از کودکان یک قلو از کالسکه استفاده می کنند زیرا چشم و دست هیچ پدر و مادری یاری نمی کند که دو نوزاد یا نوپای رها را کنترل کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «چند قلوها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...