دانشنامه فرزند

نخستین غذا: انواع پوره
پوره

دانشنامه فرزند: نخستین غذاهای کودک را باید از نوعی انتخاب کنید که هضم آن ها آسان باشد و اجزای آن ها کودک را به آرامی به طعم ها و بافت های مختلف غذا عادت دهد. بعضی کودکان از طعم های تند و نا ملایم مانند هویج یا کلم بروکلی استقبال می کنند اما بعضی کودکان نیز به نظر می رسد که ترجیح می دهند با طعم های آشناتر و ملایم غذاهایی مانند سرلاک یا پوره سیب زمینی شروع کنند.

سرلاک

سرلاک با ترکیبات خاص خود دارای بافتنی نرم است و اغلب مواد معدنی و آهن به آن اضافه می کنند. سرلاک را می توان با آب لوله کشی جوشیده و سرد شده، شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کرد. هضم آن آسان است و طعم شیر مانند آن امکان عادت کردن آسان کودک را به غذاهای جامد فراهم می سازد. از نوع بدون قند آن استفاده کنید و طبق دستورالعمل های روی بسته بندی آن را آماده نمایید.

پوره سیب زمینی

سیب زمینی به دلیل طعم ملایمی که دارد غذای مناسبی برای از شیر گرفتن کودکان خردسال است. سیب زمینی را در فر بپزید و بعد از پختن آن را له کنید و از صافی رد کنید. از وسایلی مانند مولینکس و امثال آن استفاده نکنید زیرا این گونه وسایل نشاسته را تجزیه می کنند و موجب می شوند که توده ای چسبنده درست شود.

پوره هویج

هویج مانند بسیاری دیگر از سبزیجات ریشه ای، خوب در مخلوط کن عمل می آید و طعم شیرین طبیعی دارد که معمولا کودکان خردسال آن را دوست دارند. برای درست کردن این پوره، هویج را با بخار یا آب بپزید و با یک قاشق آب غذا یا شیر معمولی در مخلوط کن بریزید تا پوره ای نرم و یکدست به دست آید.

پوره بروکلی و سیب زمینی

کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین های ضروری است و آن را می توان پس از کمی بخار دادن با مخلوط کن به شکل پوره ای نرم و یکدست درآورد. اما شاید کودکان خردسال از طعم تند آن خوش شان نیاید. بنابراین بهتر است آن را با سیب زمینی جوشانده شده و از صافی گذرانده شده یا سرلاک مخلوط کنید تا پوره ای خامه ای شکل حاصل شود.

پوره گلابی

گلابی رسیده شیرین را اگر با مقدار کمی آب بپزید تا نرم شود و سپس در مخلوط کن عمل آورید پوره میوه خوشایندی برای کودکان خردسال می شود. وقتی کودک شما 6 ماهه شد نیازی به پختن گلابی نخواهد بود و می توان آن را به صورت خام پوره کرد مشروط به اینکه کاملا رسیده و آبدار باشد.

پوره سیب

با انواع سیب درختی شیرین می شود سس سیب نرم و یکدستی تهیه کرد. بعد از اینکه فرزند شما به طعم آن عادت کرد این پوره را می توان با میوه های دیگر مخلوط کرد. پوره سیب اگر با کمی سرلاک یا ماست ساده شیرین مخلوط شود حالت خامه ای تری پیدا می کند.

پوره موز

در صورتی که موز کاملا رسیده را خوب له کنید یک پوره فوری و حاضری را تشکیل می دهد. حالت چسبندگی طبیعی آن را می توان با اضافه کردن کمی شیر مادر یا شیر خشک تعدیل کرد. اگر موز را چند ثانیه در مایکروویو حرارت دهید راحت تر له می شود.

سرلاک و زردآلو خشک

زردآلو خشک منبعی سرشار از بتاکاروتن و آهن است و در زمان هایی که میوه های تابستانی رسیده نایاب است مفید واقع می شود. آن را بپزید تا نرم شود و از صافی بگذرانید تا پوست آن جدا شود. برای مرتبه های نخست آن را با سرلاک پوره کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...