دانشنامه فرزند

کمک به ایستادن کودک
ایستادن کودک

دانشنامه فرزند: تبدیل فرزند شما از یک نوزاد ناتوان به کودک نوپای مستقل یک تغییر بزرگ در رشد اوست و شما می توانید در مراحل اولیه رشد با تشویق او به ایستادن و برداشتن چند قدم کمک بزرگی به او بکنید.

از زمانی که نوزاد توانایی کنترل سر خود را به دست می آورد باید هر چه می توانید سعی کنید که او در حالت ایستاده وزن بدنش را تحمل کند. عضلات پاها، لگن و زانوها به تدریج تقویت می شوند و او می تواند وزنش را روی آن ها تحمل کند. وقتی دست های نوزاد را بگیرید او می تواند روی پاهایش بالا و پایین بپرد و بازی های حرکتی و ایستادنی انجام دهد. او را بر زانوهای خود روی یک بالش، تخت یا در داخل وان حمام نگه دارید و تشویق به انجام این بازی های فعال کنید.

از حدود نه ماهگی کودک می تواند تمام وزنش را روی پاهایش نگه دارد اما هنوز نیاز به یک تکیه گاه دارد زیرا عضلات او بیشتر از حس تعادلش رشد کرده اند. شما می توانید با گذاشتن کودک در کنار یکی از اثاثیه غیر متحرک و گرفتن این وسیله با دستش او را تشویق کنید تا تعادل بهتری داشته باشد. وقتی او این کار را می کند در نزدیکش بمانید. کودک برای فراگیری ایستادن باید حس تعادل خود را تقویت کند، بنابراین وقتی روی زمین نشسته است با گذاشتن اسباب بازی هایش در فاصله ای دور از دسترسش در جلو یا طرفین، او را تشویق کنید به جلو و طرفین خم شود. این کار عضلات تنه کودک را تقویت می کند. برای کودک نشستن از حالت ایستاده کار سختی می باشد اما می توانید با کمی راهنمایی و خم کردن کمر و زانوهایش به او کمک کنید.

از حدود ده ماهگی کودک روی دست ها و زانوهایش به خوبی حرکت می کند. با گرداندن تنه به طرفین و چرخیدن در حالت نشسته و همچنین با حرکت چهار دست و پا عضلات تنه کودک تقویت می شود. برای اینکه کودک را تشویق به نشستن یا ایستادن کنید انگشتان تان را به سمت او دراز کنید. او از موفقیت خود خوشحال می شود به همین دلیل باید همیشه او را تحسین کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...