دانشنامه فرزند

ترکیبات شیر مادر

دانشنامه فرزند: در حدود سه یا چهار روز بعد از تولد نوزاد، کم کم شیر در سینه های شما تولید می شود. زنان شیرده، در اواخر هفته اول بعد از زایمان روزانه در حدود 600 میلی لیتر شیر تولید می کنند و این مقدار به تدریج بیشتر نیز می گردد. ترکیبات شیر در زمان های مختلف دوران شیردهی می تواند متفاوت باشد و ارتباط مستقیمی با رژیم غذایی شما دارد.

چربی موجود در شیر مادر

شیر شما در ابتدای شیردهی، آبکی است و این آبکی بودن دلیل بر بد بودن شیر شما نمی باشد بلکه علت آن تحریک اشتها ی کودک و در پی آن افزایش در میزان مصرف شیر توسط نوزاد است. به همین دلیل، مقدار چربی شیر در ابتدای هر بار شیردهی کم و در انتها ی آن افزایش می یابد. مقدار چربی شیر، صبح ها کمتر از ظهر ها می باشد. البته این موضوع دلیل بر آن نیست که فرزند خود را صبح ها از شیر خود محروم کنید. هم چنین در شش ماه اول بعد از زایمان چربی شیر نسبت به شش ماه دوم بیشتر است.

پروتئین موجود در شیر مادر

مقدار پروتئین شیر شما به مرور کاهش می یابد. به طوری که پروتئین موجود در آغوز 2.7 درصد و در اواخر هفته اول به 2 درصد کاهش می یابد و این مقدار تا سن یک سالی به تدریج کاهش یافته و به 1 درصد می رسد. این موضوع دلیلی برای شروع غذای کمکی به نوزاد است. در صورتی که نوزاد شما نارس باشد شیر شما مقدار پروتئین بیشتری تولید می کند زیرا نوزاد نارس جهت رشد در حدود 20 درصد پروتئین بیشتری نسبت به نوزاد با وزن طبیعی نیازمند است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...