دانشنامه فرزند

بازی های توصیفی برای کودکان
بازی با کودک

دانشنامه فرزند: بازی های توصیفی بازی هایی هستند که با انجام آن، کودک باید چیزهایی را توصیف کند. این نوع بازی ها کودک را ترغیب می کند که واژه های مورد نیازش را پیدا کند، حرف بزند و با وضوح بیشتری فکر کند.

لمس کن و بگو

اشیایی معمولی را داخل جعبه ای که یک طرف آن را به اندازه جای دو دست سوراخ کرده اید قرار دهید. کودک دست های خود را از این سوراخ ها داخل جعبه می کند و پیش از آن که حدس بزند چه چیزهایی داخل جعبه است سعی می کند آن چه را لمس می کند توصیف کند. شکل پیشرفته این بازی را می توان سه نفری انجام داد به این صورت که نفر اول چیزی را داخل جعبه می گذارد، دومی آن را لمس و توصیف می کند و سومی حدس می زند که آن چیست.

ببین و بگو

برای انجام این بازی، کودکان باید به نوبت درباره عکسی از یک کتاب یا مجله، چیزی بگویند و هر بار ابتدا تمام جمله های قبلی را که درباره آن عکس گفته شده است تکرار کنند. این بازی به تقویت حافظ و رشد قدرت مشاهده همپای رشد زبانی کودک کمک می کند. می توان این بازی را با تغییر جمله اول به صورت های بسیار متنوعی انجام داد مثلا «اگر در یک جزیره جادویی بودم، می خواستم ...»

رابطه ها را بگو

بی تردید بازی های ساده ای که کودکان طی آن باید رابطه بین دو یا چند چیز را توصیف کنند به رشد زبانی کودک کمک می کند. از اشیا واقعی داخل خانه یا حیاط یا تصاویر ساده ای که روی کارت های کوچک چسبانده اید استفاده کنید. از کودک هم بخواهید که خودش اشیایی مربوط به هم را جور کند و توضیح دهد که آن ها چه رابطه ای با هم دارند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و اسباب بازی» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...