دانشنامه فرزند

بازی های گوش دادنی برای کودکان
درگوشی صحبت کردن

دانشنامه فرزند: توانایی درست گوش دادن نقش بسیار مهمی در فراگیری و ارتباط به طور کلی دارد و در نخستین مراحل فراگیری خواندن امری اساسی به شمار می آید. کودکان باید گوش دادن را با تمرین فرا گیرند.

بگو چند تا صدا می شنوی؟

از کودک بخواهیم چشم هایش را ببندد و کاملا آرام و ساکت بماند، آن گاه ببیند چند صدا را می تواند بشنود. این بازی را می توانید در خانه یا بیرون انجام دهید.

بگو من چه کار می کنم؟

یک نفر چشم هایش را می بندد و حدس می زند دیگری چه کار می کند. کارهایی مانند باز کردن در، به زمین زدن توپ، ورق زدن صفحات روزنامه.

خوب گوش کن و انجام بده

نخست در گوش کودک با صدای آهسته چیزی بگویید و از او بخواهید کاری انجام دهد مثل «بنشین روی مبل»، بعد در هر نوبت یکی به آن اضافه کنید مثلا «یک کتاب پیدا کن، عروسکت را بغل کن».

بگو این چه صدایی است؟

با فرزند خود گشتی در خانه بزنید و صداهای گوناگون را ضبط کنید مانند صدای شیر آب، تیک تاک ساعت، صدای جاروبرقی، صدای چرخیدن کلید در قفل. سپس صداها را دوباره برای کودک پخش کنید و از او بخواهید تشخیص دهد که صدا مربوط به چیست. می توانید برای هر صدا تصویری را که نشان دهنده آن صدا است روی کارتی بکشید. کودک پس از شنیدن هر صدا باید کارت مربوط به آن را برگرداند.

تکان بده و کنار هم بگذار

چند قوطی خالی دارای در تهیه کنید. مقدار کمی از چیزهای مختلف مانند شن، ریگ، برنج، گیره کاغذ یا شکر را داخل هر کدام از آن ها بریزید. یکی از این چیزها را در دو قوطی بریزید. کودک باید قوطی ها را تکان دهد. کودک باید قوطی هایی را که صدای مشابه می دهند پیدا کند و به همان ترتیب با تکان دادن قوطی ها، آن صداها را تکرار کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و اسباب بازی» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...