دانشنامه فرزند

بیست و دو ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: فرزندتان بیش از آنچه را که می تواند بیان کند، درک می کند. کودکان اهل تقلید هستند و همان گونه که از رفتار افراد بزرگ تر تقلید می کنند از گفتار دیگران نیز الگوبرداری می کنند. پس اگر در حضور فرزندتان ناسزا می گویید و یا به تندی صحبت می کنید از مشاهده چنین رفتارهایی از او تعجب نکنید.

مقابله با چالش ها

در این سن فرزند شما تصور خاصی از کاری که می خواهد انجام دهد دارد. هنگامی که برنامه هایش به هم بخورد ناراحت می شود و هنگامی که در انجام کارش موفق می شود خوشحال می گردد. تمام این مسایل نشان دهنده رشد استقلال در فرزند شما می باشد.

جدا از موفقیت هایی که فرزندتان کسب می کند، تلاش هایش را باید مورد تشویق قرار دهید و به او کمک کنید با شکست هایش کنار بیاید. برای مثال هنگامی که مشاهده می کنید فرزندتان از انجام کاری عاجز است و علیرغم تلاش هایش، کلافه می شود بگویید «می دانم که این کار سخت است و تو تمام تلاش خود را می کنی، می خواهی کمکت کنم؟» برای فرزندتان فعالیت های چالش برانگیزی که حس غرور را در او تقویت کند مانند آب دادن به گیاهان ها ترتیب دهید.

اگر مشاهده کردید فرزندتان کمی در انجام کارش درمانده شده است فورا به کمک او نروید. دخالت سریع شما باعث وابستگی کودک و از بین رفتن اعتماد به نفسش می گردد. سعی کنید تمایل طبیعی خود را برای کمک و پشتیبانی از نیازهایش کنترل کنید تا بتواند خودش از عهده کارها برآید.

خودسری کودک

ممکن است در مقابل هر تقاضای ساده ای و هر نوع موضوعی با جدال بر سر قدرت از سوی فرزندتان مواجه گردید. دلیل آن قدرت اراده و عقاید قوی کودک است. کلید حل این مشکل پرت کردن حواس اوست. گستره توجه یک کودک در بیست و دو ماهگی 10 دقیقه یا کمتر می باشد، پس می توانید با پرت کردن حواس او یا شوخی با او باعث شوید عقاید عجولانه خود را فراموش کند. گاهی اوقات با تغییر مکان از اتاقی به اتاق دیگر و یا با خارج شدن از منزل می توانید حواس کودک را پرت کنید. گاهی ممکن است حواس پرتی موقتی باشد و با به یاد آوردن موضوع اصلی دوباره سر جای اول خود باز گردید. با این حال این روش فرصتی به شما می دهد تا کمی خونسردی خود را حفظ کنید و راجع به نحوه کنترل این موضوع بیندیشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...