دانشنامه فرزند

پایان هفته اول

دانشنامه فرزند: انگشت خود را بر روی بینی یا قفسه سینه کودک خود، کمی فشار دهید. اگر اثر خفیفی از رنگ زرد مشاهده نمودید، به احتمال زیاد کودک شما دچار زردی شده است. هم چنین زردی را می توانید در سفیدی چشم و یا لثه او نیز مشاهده کنید. اگر علایم زردی را رویت کردید، او را نزد پزشک ببرید تا تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

رشد فرزند شما

قدرت بینایی نوزاد شما تا حدی تیره و تار است. کودک تازه متولد شده نزدیک بین است و اشیا را در فاصله 20 تا 40 سانتی متری به خوبی می بیند. بنابراین صورت شما را تنها زمانی که در فاصله کمی از صورت خود باشد به طور واضح می بیند.

نگران نباشید: اگر نوزاد تان نمی تواند شما را به طور مستقیم نگاه کند، جایی برای نگرانی نیست. او حرکت ابرو ها، مو ها و دهان تان را مورد بررسی قرار می دهد.

همان طور که او ماه اول را پشت سر می گذارد و شما را بهتر می شناسد، علاقه اش به نگاه مستقیم در چشم ها بیشتر می شود. مطالعات نشان می دهد که نوزادان نگاه کردن به چهره انسان را نسبت به تمام اشیا و رنگ ها ترجیح می دهند. بعد از چهره انسان، به اشیا با رنگ روشن، در حال حرکت، رنگ ها با کنتراست بالا و یا سیاه و سفید علاقه مند است.

زندگی شما: مشکلات تغذیه با شیر مادر

از 2 تا 4 روز پس از زایمان، بدن شما، تولید شیر را به تدریج آغاز می کند و سینه های شما متورم می گردند. تا قبل از تولید شیر، کودک از آغوز تغذیه می کند. این یک جهش مهم محسوب می شود و می تواند احساساتی همراه با ناراحتی برای شما ایجاد کند. بدن شما شروع به تولید شیر نموده و شرایط خروج آن را از نوک سینه های تان فراهم می سازد. شما با کاهش سطح هورمون ها بعد از زایمان و احساسات نا آشنا در مقابل کودک شیر خوار خود مواجه می شوید.
ممکن است سینه های شما دردناک، سفت و گرم شوند و یا دچار تورم و ضربان گردند. این موضوعات نباید شما را از شیر دادن به کودک خود منصرف سازد، تورم در کوتاه مدت کاهش می یابد و بدن شما را برای شیردهی تنظیم می کند. در زیر راه هایی برای کاهش درد به شما توصیه می گردد:

  • دوش آب گرم

  • کمپرس گرم. قبل از هر بار شیردهی یک حوله گرم و خشک را بر روی سینه های خود قرار دهید

  • خالی کردن مقداری شیر از سینه قبل از شیردهی. در صورتی که سینه های تان به طور کامل پر باشد ممکن است کودک نتواند دهان خود را در محل مناسب قرار دهد و کار برای دریافت شیر سخت تر شده و موجب افزایش درد می گردد

  • پوشیدن لباس زیر مناسب شیردهی

  • شیردهی با فاصله زمانی 2 تا 3 ساعت. افزایش دفعات شیردهی می تواند موجب کاهش درد سینه ها گردد

  • نوشیدن مایعات به مقدار زیاد

  • شیردهی به طور یک در میان از هر پستان

  • کمپرس سرد بعد از هر بار شیردهی. یخ را له کرده و در یک پلاستیک پوشانده و در یک پارچه بپیچانید و بر روی سینه های تان قرار دهید

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 40 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...