آفتابگردان

دانشنامه فرزند: دانه های آفتابگردان حاوی روغن فراوان است که آن ها را مانند تخمه های هندوانه و کدوی بو داده استفاده می کنند. دانه های آفتابگردان حاوی ویتامین های A و D و املاح معدنی فراوان است که برای کبد مفید می باشد. تخمه آفتابگردان منبع غنی از ویتامین E می باشد.

اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشار خون به کار می رود. اسانس برگ های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارد. در موارد زیر می توان از این گیاه استفاده کرد:

  • زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چای دم کنید و روزی 3 فنجان از این چای بنوشید.

  • تقویت معده و پایین آوردن فشار خون: 300 گرم برگ های خشک آفتابگردان را در 3 فنجان آب دم کرده و 3 فنجان را در روز بنوشید.

  • سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: 20 گرم از گل های خشک آفتابگردان را در 3 فنجان آب جوش دم کنید و روزی 3 فنجان از این دم کرده بنوشید.

  • درد معده، بیماری های دستگاه ادراری و یبوست: 30 گرم ریشه خشک شده آفتابگردان را در 3 فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید بجوشد. یک فنجان از آن را 3 بار در روز بنوشید.

  • آرتروز و ورم پستان: هنگامی که آفتابگردان گل می دهد طبق گل (قسمت پایین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آب بیندازید. آن قدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید تا درد آرتروز درمان شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده، طبق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو دهید (سرخ کنید) تا کاملا قهوه ای شود. بعد آن را خرد کرده و به صورت پودر درآورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را بخورید.

  • اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی، تخم آفتابگردان را به مقدار 30 گرم در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید، سپس آن را با نبات یا قند، شیرین کرده و بنوشید.

  • سردردی که همراه با سرماخوردگی است: 30 گرم تخم آفتابگردان را در 2 لیوان آب جوش ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید.

  • بیماری فتق: 30 گرم ریشه تازه آفتابگردان را با یک لیوان آب و شکر قهوه ای بجوشانید و این جوشانده را 3 بار در روز بنوشید.

  • سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد. آن گاه به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

  • زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له کرده و مانند پماد روی زخم و جراحت گذاشته که خونریزی را بند آورد و بهبودی را تسریع کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خانه» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان