دانشنامه فرزند

مرحله اول زایمان

دانشنامه فرزند: انقباضات رحم شما شروع می شود و این موضوع سبب کشیدگی رحم و باز شدن کامل دهانه رحم می گردد. از زمانی که درد شروع شود تا باز شدن کامل دهانه رحم را مرحله اول درد زایمان می نامند. این مرحله طولانی ترین مرحله می باشد و می توان آن را به سه بخش تقسیم کرد.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مراحل درد زایمان رجوع نمایید.

مرحله ابتدایی

مرحله ابتدایی در اولین مرحله درد زایمان دهانه رحم 50٪ نازک شده ولی متسع نشده است.

آغاز مرحله اول درد زایمان، همراه با انقباضاتی مانند گرفتگی های عضلانی دوران قاعدگی شروع می گردد. این انقباضات در ابتدا هر 5 تا 20 دقیقه یک بار هستند و به مرور افزایش می یابند. در این بخش هر انقباض بین 30 تا 45 ثانیه طول می کشد. در زایمان اول این بخش 6 تا 7 ساعت و در زایمان های بعدی 4 تا 5 ساعت ادامه می یابد. چون دهانه رحم در حال باز شدن است، ممکن است مقداری ترشح مخاطی به همراه کمی خون، از واژن تان بیرون بیاید.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که این انقباضات بیشتر و شدیدتر شود و یا پرده جنینی تان، یا همان کیسه آب، پاره شود بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است احساس کنید راه رفتن در خانه می تواند درد شما را کاهش دهد و یا به شدت مایل به تمیز کردن خانه و انجام امور منزل هستید. بهتر است در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت نمایید.

راهنمایی: اگر گرسنه هستید، یک غذای سبک مانند سوپ، آبمیوه و یا نان تست بخورید و از خوردن غذا های سنگین پرهیز نمایید.

مرحله فعال

مرحله فعال در اولین مرحله درد زایمان دهانه رحم 100٪ باز شده و 3 سانتی متر متسع شده است.

در صورتی که زایمان اول شماست، این بخش 5 ساعت و در زایمان های بعدی 4 ساعت طول می کشد. انقباضات در این مرحله هر 3 تا 5 دقیقه اتفاق می افتد و در حدود 45 تا 60 ثانیه ادامه می یابد. در این بخش، دهانه رحم در اثر هورمون ها نرم و نازک می گردد و به اندازه 4 تا 8 سانتی متر باز می شود. احتمالا بیشتر درد را در ناحیه کمر خود احساس کنید و نشانه این است که روی بچه به جای آن که به سمت ستون فقرات باشد، به سمت جلو است. به این درد، درد زایمان کمر گفته می شود. از تکنیک های تنفسی و آرام سازی استفاده کنید. در صورت احساس نیاز، به پزشک خود اطلاع دهید.

راهنمایی: همسر تان می تواند با مالیدن پشت تان در تخفیف درد به شما کمک کند.

مرحله انتقالی

مرحله انتقالی در اولین مرحله درد زایمان دهانه رحم به اندازه 10 سانتی متر متسع شده است.

انقباضات هر 2 تا 3 دقیقه رخ می دهد و هر بار 60 ثانیه طول می کشد. دهانه رحم به اندازه 10 سانتی متر باز می شود و پزشک از طریق معاینه، دهانه رحم را دیگر حس نمی کند. تا زمانی که پزشک به شما نگفته، فشار نیاورید. فشار آوردن قبل از باز شدن کامل دهانه رحم، موجب افزایش درد یا پارگی دهانه رحم می گردد.

نکته: اگر احساس اجابت مزاج دارید، این علامت خوبی است. زیرا نشان می دهد که بچه در مسیر صحیحی حرکت می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 63 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...