دانشنامه فرزند

چه زمانی شب ادراری یک مشکل محسوب می شود؟
کودک خواب

دانشنامه فرزند: شب ادراری به تنهایی نمی تواند یک مشکل محسوب شود، تکرار یا مقدار آن هم نشانه این مشکل نیست. کودکانی که چند بار در هفته و حتی به میزان کم خود را خیس می کنند «رختخواب خیس کن» محسوب می شوند.

شب ادراری در صورتی مشکل محسوب می شود که:

  • فرزند شما از خیس شدن رختخوابش شکایت داشته باشد.

  • والدین و فرزندان هر دو از این موضوع شکایت داشته باشند.

  • دیگران با بیان این مطلب حس بدی به کودک بدهند.

اگر فرزند شما به تازگی به این عارضه مبتلا شده و طبق نظر پزشک مسئله خاصی ندارد دیگر نیازی به نگرانی نیست. والدین تا قبل از 4 سالگی از اینکه فرزندشان شب ها جای خود را خیس کند دچار نگرانی نمی شوند. کودکان هم از سن 5 سالگی با توجه به اینکه همسالانشان خود را خیس نمی کنند دچار نگرانی می شوند و می خواهند که شب ادراری خود را پنهان کنند. در سنین بالاتر کودکان از رفتن به اردو یا خانه دیگران خودداری می کنند زیرا می ترسند رازشان برملا شود.

نمی توان برای قطع مسئله شب ادراری سن خاص جادویی را در نظر گرفت. بسیاری از افراد تصور می کنند که اگر این عارضه پس از 6 یا 7 سالگی هنوز درمان نشده باشد یک مشکل محسوب می شود زیرا بیشتر شب ادراری ها تا این سن قطع شده است، اما نباید تصور کرد که ادامه ناراحتی شب ادراری در این سن نشانه وجود بیماری است.

شب ادراری نوعی بیماری جسمی یا روحی نیست بلکه حالتی است که همواره پس از گذراندن دوره خود پایان می یابد. زمان شروع درمان کاملا به شما و فرزندتان بستگی دارد. بیشتر والدین و پزشکان در سال های ابتدایی زندگی کودک اهمیتی به شب ادراری او نمی دهند و از این مسئله نگران نمی شوند اما اگر آن قدر صبر کنید تا این مسئله تبدیل به مشکل شود آن وقت کودک برای تغییر حالت نیاز به انگیزه و تلاش بیشتری دارد. اگر خیس کردن رختخواب تا دوره نوجوانی ادامه پیدا کند کارتان دشوار می شود و باید همراه فرزندتان برای جلوگیری از این مشکل همه راه ها را با جدیت بررسی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شب ادراری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...