دانشنامه فرزند

مرحله دوم زایمان

دانشنامه فرزند: از زمانی که دهانه رحم به طور کامل باز شود، تا زمانی که بچه به دنیا بیاید را مرحله دوم زایمان می نامند. این مرحله، مرحله تولد نوزاد نیز نامیده می شود.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مراحل درد زایمان رجوع نمایید.

مدت مرحله دوم زایمان

مرحله دوم درد زایمان

این مرحله در زایمان اول، حدود یک ساعت و در زایمان های بعدی 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. البته بی حسی اپیدورال می تواند این زمان را افزایش دهد.

فشار آوردن

در این مرحله کیسه مایع آمنیوتیک پاره می شود و مایع از واژن ناگهانی و یا به تدریج خارج می شود. اگر این اتفاق نیافتد پزشک سعی می کند خود، کیسه را پاره نماید. سر کودک در حال خارج شدن از دهانه رحم، باعث گشاد شدن واژن و هم چنین ایجاد فشار به عضلات ناحیه پرینه می گردد. کشش به وجود آمده، مادر را وادار به زور زدن می کند. شما باید عضلات شکم خود را منقبض و با فشار آوردن محتویات شکم خود را به بیرون برانید.

نکات فنی: فاصله بین واژن و مقعد را ناحیه پرینه می نامند.

اپیزیوتومی

فشاری که سر بچه به ناحیه پرینه وارد می کند، موجب کشیدگی آن می شود و ممکن است باعث پارگی گردد. در این صورت پزشک برای عبور راحت تر جنین و نیز جلوگیری از پارگی خود به خود پرینه، پزشک اپیزیوتومی را انجام می دهد و قسمتی از ناحیه پرینه را برش می زند. در مورد اپیزیوتومی مقالاتی در سایت فرزند وجود دارد که با مطالعه آن ها می توانید اطلاعات مفیدی به دست بیاورید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...