دانشنامه فرزند

بهترین فاصله بین دو بارداری
بارداری مجدد

دانشنامه فرزند: جدیدترین مطالعات نشان داده اند که فاصله خیلی کم و یا خیلی زیاد میان کودکان موجب بروز مشکلاتی در دومین کودک می شود. فاصله زیاد و یا کم میان زایمان ها موجب بروز خطراتی هم برای مادر و هم برای فرزندان می شود.

فاصله کمتر از 18 ماه بین دو بارداری

محققان بر این باورند که اگر فاصله بین بارداری ها کمتر از 18 ماه باشد، 40 درصد خطر تولد نوزاد نارس و 61 درصد خطر تولد نوزاد با وزن کم افزایش پیدا کرده و سن تولد نوزاد هم در 26 درصد موارد کمتر از یک نوزاد طبیعی می باشد. اگر فاصله میان بارداری ها کمتر از 18 ماه باشد به ازای هر یک ماهی که این فاصله ها کوتاه تر می شود خطر تولد نوزاد نارس تا دو درصد و خطر تولد نوزاد با وزن کم تا 3.3 درصد افزایش می یابد.

فاصله بیش از 5 سال بین دو بارداری

اگر فاصله بارداری ها بیش از 59 ماه (5 سال) باشد خطر تولد نوزاد نارس تا 0.6 درصد و نوزاد با وزن کم تا 0.9 درصد بیشتر می شود. شاید به همین دلیل است متخصصان معتقدند برای فاصله گذاری میان کودکان باید عاقلانه تصمیم گرفت. از طرفی اعضای خانواده باید از نظر جسمی، روحی و مالی به وضعیت مناسب تری برسند و وقت کافی برای هر کودک بگذارند. اگر این فاصله بسیار زیاد باشد علاوه بر بروز خطرات جسمی، مادر دچار سالخوردگی و بی حوصلگی شده و امکان رشد و پرورش مناسب فرزند جدید را ندارد. در ضمن امکان بروز خطرات ژنتیکی هم در کودک دوم مطرح است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری مجدد» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 22 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...