دانشنامه فرزند

مرحله سوم زایمان

دانشنامه فرزند: در این مرحله پرده ها جدا می شوند و از دهانه رحم خارج می گردند. از زمان تولد بچه، تا بیرون آوردن جفت، مرحله سوم زایمان نامیده می شود. به این مرحله پس از زایمان نیز می گویند.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطالب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقالات مراحل درد زایمان و بیرون آوردن کودک با فشار رجوع نمایید.

مدت زمان مرحله سوم زایمان

مرحله سوم درد زایمان

جفت چند دقیقه پس از تولد نوزاد شروع به خارج شدن می کند، ولی خروج کامل آن برای تمام زایمان ها حدود 30 تا 60 دقیقه زمان می برد.

جفت

جفت عضو بسیار مهمی است که جنین را در طی 9 ماه تغذیه کرده است. به شکل یک صفحه با وزن حدود 500 گرم می باشد. از طریق بند ناف به جنین متصل می گردد. از یک طرف به بند ناف و از طرف دیگر به دیواره رحم وصل می گردد.

نکته: در یک زایمان طبیعی مقدار 200 تا 300 سانتی متر مکعب خون از بدن شما دفع می گردد.

خروج جفت

پس از تولد نوزاد، پزشک از شما می خواهد یک فشار ملایم وارد کنید. جفت از جداره رحم جدا می شود و به دهانه واژن می رسد. ممکن است پزشک یا پرستار با فشار دست به خروج جفت، کمک کنند. احتمالا به دلیل داشتن هیجان و خستگی به این مرحله توجهی نکنید و حتی در ذهن تان نیز نماند. پس از خروج جفت، رحم به طرف بالا و در محل اصلی خود کشیده می شود و به شکل طبیعی خود باز می گردد.
بعد از این مرحله جفت، توسط پزشک مورد معاینه قرار می گیرد، تا اطمینان حاصل شود که قسمتی از آن در رحم نمانده باشد.

نکته: در این مرحله انقباضاتی وجود دارد، که البته شدت بسیار کمی دارد، این انقباضات به جدا شدن جفت از رحم کمک می کند. هم چنین از خون ریزی محل جدا شدن جفت از رحم جلوگیری می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 27 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...