دانشنامه فرزند

رابطه تغذیه و اعتماد به نفس در کودکان
تغذیه

دانشنامه فرزند: تغذیه تاثیر بسیار مهم در اعتماد به نفس کودکان دارد. سوء تغذیه موجب بروز اختلالات رفتاری، افزایش ابتلا به عفونت ها، از دست دادن اعتماد به نفس و انزوا طلبی در کودکان می شود.

کمبودهای تغذیه ای موجب کاهش سرعت رشد جسمی، لطمه دیدن نمو بدنی و کم شدن توانمندی ذهنی کودک می شود. برخی کودکان در ایران از کوتاهی قد، لاغری و ضعف رنج می برند. اغلب این کمبودهای تغذیه ای بیش از اینکه با نداشتن امکان تهیه غذا مربوط باشد با بی اطلاعی از ارزش تغذیه ای مواد غذایی مختلف مرتبط است.

از پیامدهای دریافت ناکافی غذا می توان به کارآیی جسمی و ذهنی پایین که به افت تحصیلی و ضعف جسمی منجر می شود، کافی نبودن سلامت استخوان ها که گاه به بد شکلی اندام و اغلب به کوتاهی قد می انجامد، کندی بهبود جراحات، زود به زود بیمار شدن و خیلی دیر بهبود یافتن از بیماری ها، نامرتبی قاعدگی در دختران، بی حس و حالی، از حال رفتن و خواب آلودگی اشاره کرد.

افزایش بروز اختلالات سلامت، افزایش ابتلا به عفونت ها، افزایش مرگ و میر، خستگی، بی حالی، بی تفاوتی، اختلالات شنوایی و بینایی، کاهش ضریب هوشی و اختلالات رفتاری، از دست دادن اعتماد به نفس، انزوا طلبی، کاهش مهارت فنی، کاهش موفقیت تحصیلی و همچنین ضعف در کسب مهارت های شغلی آینده از دیگر عوارض کمبود تغذیه در کودکان است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...