دانشنامه فرزند

نقاط عطف رشد کودک
نقاط عطف رشد کودک

دانشنامه فرزند: رشد کودک یک فرایندی است که هر کودکی آن را طی خواهد کرد. این فرایند شامل یادگیری و تسلط بر مهارت هایی مانند نشستن، راه رفتن، صحبت کردن، پریدن و ... است. کودکان این مهارت ها را در طول دوره های زمانی قابل پیش بینی که نقاط عطف رشد نامیده می شود می آموزند.

سرعت رشد هر کودکی با دیگری متفاوت است و ممکن است کمی زودتر یا دیرتر به نقاط عطف رشد دست یابد. سرعت رشد فرزند شما منحصر به خود اوست و اگر تا حدودی با زمان های بیان شده متفاوت است جایی برای نگرانی نیست، اما اگر نگران تاخیر در رشد فرزندتان هستید می توانید به پزشک مراجعه نمایید.

یک ماهگی

نوزادان برای تامین نیازهای اولیه خود به طور کامل متکی به والدین هستند. خوشبختانه آن ها روش های برقراری ارتباط برای بیان نیازهای خود را بلد هستند. در چند هفته اول تولد شما و فرزندتان در حال شناخت یکدیگر هستید.

سه ماهگی

فرزند شما زمان بیشتری را در روز بیدار می ماند و شب ها بیشتر می خوابد. در زمان های بیداری اش کنجکاو است و در حال شناخت جهان پیرامونش می باشد.

شش ماهگی

فرزند شما این روزها بیشتر اجتماعی شده است. بیشتر اوقات لبخند می زند و از انجام بازی های ساده با شما لذت می برد. کودک از بازی های ساده چیزهای زیادی می آموزد. کنترل او بر عضلاتش بیشتر شده و راحت تر قادر است محیط پیرامونش را کشف کند.

نه ماهگی

فرزندتان شروع به حرکت بدن خود در موقعیت های مختلف می کند پس انتظار نداشته باشید برای مدت طولانی در یک جا بماند. کودک خود را به سمت اسباب بازی ها می کشاند و از بازی با آن ها لذت می برد.

دوازده ماهگی

کودک شما بسیار کنجکاو است و محیط اطراف خود را بررسی می کند. همه چیز برایش جالب می باشد. فرزند شما در حال شروع راه رفتن است پس باید ایمنی او را در خانه فراهم سازید.

پانزده ماهگی

یادگیری راه رفتن و صحبت کردن از بزرگ ترین کارهای کودک در این دوران است، پس از رشد فرزند خود لذت ببرید و مطمئن باشید که همیشه بر کارهایش نظارت دارید.

هجده ماهگی

کج خلقی در این دوره سنی در کودکان طبیعی است. کودک می خواهد همه چیز را کشف کند و برای او فعالیت های امن و نا امن فرقی ندارد. هنگامی که شما فعالیت های کودک را محدود می کنید که او را امن نگه دارید احساس نا امیدی می کند.

دو سالگی

در این دوره سنی فرزندتان بازی با بزرگسالان را به کودکان ترجیح می دهد. هنگامی که در مرکز توجه قرار نگیرد حسادت می ورزد.

دو و نیم سالگی

فرزند نوپای شما سطح انرژی بالایی دارد و می خواهد همه کارها را امتحان کند. ممکن است در این سن علایمی را برای آموزش دستشویی رفتن و ترک پوشک از خود نشان دهد. البته پسرها اغلب دیرتر برای این موضوع آماده می شوند.

سه سالگی

کودک از حل پازل های ساده لذت می برد. تخیل او قوی تر و زنده تر شده است و ممکن است دوستان خیالی داشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...