دانشنامه فرزند

آرتیشو یا کنگر فرنگی
آرتیشو یا کنگر فرنگی

دانشنامه فرزند: آرتیشو یک سبزی سالم و سرشار از ویتامین های A و B و املاح معدنی مانند منگنز و فسفر است. غنچه این گیاه خوراکی است و بیشتر به صورت آبپز پخته می شود.

یکی از خواص کنگر فرنگی تقویت کنندگی حافظه است. آرتیشو برای سلول های مغز بسیار مفید است. این سبزی اشتها را باز می کند، خون را تصفیه کرده و مقدار اوره را پایین می آورد. همچنین باعث تقویت قلب می گردد و قوای بدن را ثابت نگه می دارد. کبد را تمیز و اعمال کبد را تنظیم می کند و از جمع شدن چربی در کبد جلوگیری می کند.

آرتیشو یبوست های ناشی از عدم عملکرد صفرا را برطرف می کند. ترشح صفرا را افزایش می دهد و یرقان مزمن را درمان می کند. این سبزی در هضم غذا موثر است و گاز و نفخ معده را از بین می برد. همچنین در درمان ورم معده بسیار موثر است و زخم های ریه و روده را درمان می کند. موجب دفع ادرار شده و تب بر است. در درمان رماتیسم نیز موثر می باشد. آرتیشو یکی از بهترین سبزیجاتی است که کلسترول را از بین می برد. برای پختن میوه آرتیشو باید آن را در ظرف کم آب قرار داد و بعد با شعله ای بسیار ملایم حرارت داد تا خواص خود را از دست ندهد.

هشدار: مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند باید از خوردن آرتیشو پرهیز کنند زیرا باعث خشک شدن شیر مادر می شود.

در عصاره برگ و ساقه گیاه کنگر فرنگی ماده ای به نام کوفیتول وجود دارد که در تنظیم اعمال کبد موثر است. این عصاره از تجمع چربی در کبد جلوگیری می کند. عصاره تازه برگ و ساقه این گیاه در رفع عوارض کمبود ویتامین C مفید است. استفاده موضعی از برگ آن برای جلوگیری از ریزش مو و رفع خارش پوست توصیه شده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خانه» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...