دانشنامه فرزند

وضعیت قرار گیری جنین در زمان زایمان

دانشنامه فرزند: تصمیم بر این که زایمان تان به طور طبیعی انجام گیرد یا سزارین، تنها به شما وابسته نیست. یکی از عوامل تعیین کننده این موضوع، وضعیت قرار گیری جنین در رحم شما در سه ماهه سوم بارداری است. در انتهای سه ماهه سوم، جنین ممکن است در سه موقعیت متفاوت قرار گیرد که در این جا برای تان توضیح می دهیم.

وضعیت اول یا نمایش ورتکس

نمایش ورتکس

سر جنین سنگین ترین قسمت بدنش است. به همین دلیل در انتهای سه ماهه سوم دوران بارداری، سر او به طرف پایین و داخل لگن شما قرار می گیرد. با قرار گرفتن سر در پایین، لگن و پاها در قسمت بالای رحم که فضای بیشتری دارد قرار می گیرند. در این حالت، تنفس برای شما راحت تر می شود، زیرا جنین فشار کمتری به دیافراگم شما وارد می کند. در اولین زایمان این اتفاق در هفته 36 تا 38 بارداری رخ می دهد و در زایمان های بعدی ممکن است درست در زمان زایمان پیش بیاید. این موقعیت که سفالیک نام دارد طبیعی ترین وضع جنین برای زایمان است.

وضعیت دوم یا نمایش بریچ

نمایش بریچ

حدود 3 تا 4 درصد نوزادان به این حالت در رحم قرار می گیرند که به جای سر، باسن آن ها در لگن شما قرار می گیرد. این حالت، بیشتر در نوزادان نارس و چند قلویی دیده می شود. اگر جنین بزرگ باشد این موقعیت می تواند مشکلاتی را در زایمان ایجاد نماید. اگر سر جنین بزرگ باشد، ممکن است استخوان ها روی هم قرار نگیرد و سر حالت دهانه رحم را نگیرد و در نتیجه از لگن عبور نکند و موجب اختلال در رسیدن اکسیژن به نوزاد در هنگام زایمان گردد. در چنین شرایطی پزشک عمل سزارین را توصیه می کند.

وضعیت سوم یا نمایش شانه

نمایش شانه

ممکن است جنین در وضعیت عرضی قرار بگیرد و این وضع غیر طبیعی است و علت آن می تواند وضع قرار گرفتن غیر عادی جفت یا زایمان های متعدد باشد. در چنین شرایطی با توجه به موقعیت جنین نوع زایمان مشخص می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 83 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...