دانشنامه فرزند

دلایل شب ادراری: تولید بیش از اندازه ادرار در شب
کودک در خواب

دانشنامه فرزند: برخی محققان بر این باورند که بدن کودکان مبتلا به شب ادراری بیش از حد طبیعی ادرار تولید می کند. آن ها عقیده دارند که هورمون کاهش ادرار (ADH) در این کودکان شب ها کاهش می یابد و به میزان طبیعی تولید نمی شود.

هورمون کاهش ادرار یک ماده شیمیایی است که در حالت عادی توسط بدن ساخته و سبب می شود که کلیه ها ادرار کمتری تولید کنند. این هورمون در زمان کاهش آب بدن ترشح می شود تا کلیه ها بیش از اندازه ادرار نسازند. بدون هورمون ADH بدن در شرایطی که باید آب بیشتری حفظ کند، در حد طبیعی یا بیشتر ادرار تولید می کند و در نتیجه بدن دچار کم آبی می شود.

تحقیقات نشان می دهد که در کودکانی که دچار شب ادراری هستند میزان این هورمون در شب کاهش می یابد و در این صورت ادرار به میزان زیاد تولید می شود و این موضوع باعث افزایش احتمال بروز شب ادراری می گردد. البته بیشتر کودکانی که دچار این مشکل هستند دچار این اختلال نیستند و بدن شان در حد طبیعی از این هورمون تولید می کند. در کودکانی که دچار کاهش میزان این هورمون هستند می توان با تجویز دارو، سطح ADH را در شب بالا برد و به این ترتیب شب ادراری آن ها کاهش می یابد یا از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شب ادراری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...