دانشنامه فرزند

دلایل شب ادراری: محرک های تنش زا
خواب کودک

دانشنامه فرزند: تشخیص اینکه کدام عامل روان شناختی باعث شب ادراری در کودک می شود مشکل است اما می توان به پاره ای از این موارد که می توانند در بروز شب ادراری دخیل باشند اشاره کرد، عواملی مانند طلاق، تولد کودک جدید و آسیب ها و فشارهای روحی بیشترین تاثیر را بر ناتوانی کودک در کنترل ادرار دارند.

در کودکانی که مبتلا به اختلال تمرکز (ADD) و یا بیش فعالی (ADHD) می باشند، احتمال بروز شب ادراری بیشتر است. تقریبا 25 درصد کودکان بیش فعال دچار شب ادراری هستند. این مسئله که چه نوع اضطراب یا ویژگی های شخصیتی می تواند در ایجاد شب ادراری کودک موثر باشد به طور دقیق مشخص نیست. از عوامل روان شناختی شایع می توان الگوهای خواب عمیق، مقاومت و لجبازی در کودک و تنبلی او در رفتن به دستشویی را نام برد. این دسته از کودکان ادرار یا مدفوع خود را نگه می دارند و در برابر عملکرد طبیعی بدن خود مقاومت می کنند و در اثر نابسامانی های عاطفی و تعارضات هیجانی، در طول روز یا شب ها به خواب عمیقی فرو می روند.

شاید شب ادراری رابطه مستقیم با رفتار و عواطف کودک نداشته باشد اما کودکانی که اختلال خواب دارند و آن هایی که به سختی به دستشویی می روند بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به این مشکل هستند. بررسی مشکلات روان شناختی و عاطفی کودک می تواند در درمان شب ادراری و وضع او در استفاده از دستشویی تاثیر بسزایی داشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شب ادراری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...